KİŞİLİKLERİ SAĞLAM OLMAYANLARIN ÜRETİMİ: DEDİKODU       KİŞİLİKLERİ SAĞLAM OLMAYANLARIN ÜRETİMİ: DEDİKODU
 
         Eskiden Siverek mertliği,dürüstlüğü,babayiğitliği ile anılırdı.En azından ben böyle gördüm.Herhalde eğitimsizlik ve kırsal kesimden kent’e göçün vermiş olduğu kültürün de etkisiyle son dönemlerde cahil,kendini bilmez ve tutucu ortamlarda bir takım aslı astarı olmayan seviyesiz dedikodular kulağıma geldi.
         Bu konu ile ilgili yorum yapmayacaktım.Düşündüm,yine düşündüm yazmaya karar verdim!Çünkü Siverek’te dedikodu bir hastalık haline gelmiş,menfaati zedelenen herkes dedikodu üretmeye hazır.Bu durum Siverek’te yaşayan herkes için geçerlidir.Amiriyle,memuruyla vs. herkes için…
         Sadece dedikodu yapanların yüzüne bir şamar gibi patlasın ve bir daha gevezelik yapmasınlar diye bu yazıyı yazmaya karar verdim!
         Bilindiği üzere  Siverek’te haftalık olarak yayın yapan FIRAT’IN SESİ  gazetesi 21 Mart 2007 tarihinde ilk sayısını çıkardı.Ben de yıllardan beri köşe yazısı yazıyorum.Çok istenildiği halde;benim ahlaki ve dünya görüşüme yakın olmayan gazetelere prensip olarak yazımı vermiyorum.Sadece bir kaç gazete ve dergiye yazımı veriyorum.Ancak,gerek hür,tarafsız ve şeffaf olmalar,gerek ahlaki yapıları,gerekse yayın kurulundaki dürüst kadro nedeniyle FIRAT’IN SESİ ne destek vermeyi uygun buldum.Yazılarımı da gönül rahatlığı ile yayınlıyorum.
Kişiliğimi ve duruşumu Siverek halkı bilir.Allah’tan başka kimseye hesap verecek değilim.Parayla pulla hiç işim olmaz!Sadece halkın taktiri bana güç ve kuvvet verir.
         Gelelim kızgınlığımın nedenine!(Siverek genelinde herkes için işlenen tüm dedikodulara cevaptır)
         Öncelikle dedikodu ne için yapılır?: Dedikodu,ya menfaat zedelendiği zaman,yada ilgi çekmek için yapılır.
         Peki,kim yapar dedikoduyu?:Evet dedikoduyu,onursuz,kişiliksiz,cahil, ayak takımı zavallı yaratıklar yapar!Literatürde de tanımı budur.
         Benim lafımda kişiliğimle bağdaşmayan dedikoduları üreten gevezeleredir!Gerçi bir elin beş parmağını geçmeyen bu fitnelere Siverek halkı zaten itibar etmiyor.Ancak,dedikoduyu sevmediğim için ve kimse aleyhine haksız yere dedikodu yapılmasın diye bu yazıyı yazdım.Belki ders çıkarılır diye!…
         Neymiş efendim; FIRAT’IN SESİ gazetesini Hasan BAYDİLLİ çıkarmışta,para desteği verilmişte,arkasında falan varmışta,filan varmışta…Sözüm onlara:Siverek’te çok sevdiğim ve saydığım insanlar elbette vardır.Ancak,Hasan BAYDİLLİ’ nin Allah’tan başka kimsenin desteğine ihtiyacı yoktur.Bu dedikoduyu çıkarıp ta tespit etmeyen namerttir!Başka ne söyleyeyim?Ağır konuşacağım ama,terbiyem müsaade etmiyor!
          Gazeteyi okuyan zaten her şeyi görüyor.Dedikoduya gerek yok ki!Kaldı ki FIRAT’IN SESİ  gazetesinin maddi kaygısı olmadığı gibi maddi güce de ihtiyacı yoktur.Üçüncü sayıda belirtildiği gibi FIRAT’IN SESİ halkın gazetesi olup,ancak halka hesap verir.
Korkmayın,bu gazete para kazanmak için çıkartılmamıştır.Gazetenin alt üstü para olsa ne yazar!... Mühim olan insanlık(!)
Kişiliği sağlam olmayan,az gelişmiş beyni başkalarının cebinde olan ve zihniyeti bozuk insanların dedikodu yaptıkları,çünkü gelişmiş beyinlerin ufkunun çok geniş olduğu;kültür,sanat,edebiyat vs. olumlu güzel şeylerle meşgul olacağından yaşamlarına dedikodu sokmayacakları aşikardır.
Küçük insanlar kişileri,normal insanlar olayları,büyük insanlar fikirleri tartışırlar.Bizde istiyoruz ki Siverek’imiz dedikodu ile anılmasın;çok seslilik olsun,herkes düşüncesini söyleyebilsin,insanlar hem kendilerine,hem ailelerine,hem de topluma faydalı birer fert olarak üretken hale gelebilsin.Çünkü üretimin olmadığı toplumlar durmadan dedikodu üretirler.Ve sizde o çarkın dişlisinde dönersiniz.Kızgınlığım şahsımdan çok toplumsaldır.
Yani,kısacası bazı insanlar gibi orijinal doğup,kopya olarak ölmeyin!Dedikoduya karşı dedikodu yapmamak adına Mevlana’ya ait bir sözle yazıma nokta koyuyorum.Tabi,ders alanlar için!
“Köpek ayağımı ısırdı diye bende köpeğimi ısırayım”
                                                        Hasan BAYDİLLİ


7 Nisan 2007 Cumartesi 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/kisilikleri-saglam-olmayanlarin-uretimi-dedikodu-170.html