SİVEREK VEKİLİYLE BİR KAHVALTI
Siverek yeniliklere her zaman ihtiyaç duymuştur. Bir değişim ve bir yenilik insanların umutlarını artırmakta.

Sivereklilerin destekleriyle parlamentoya giren, okuyup halkın deyimiyle büyük insan olan ve hatta bazı devlet kademelerinde memur olan insanlar hep halka tepeden bakmış ve halkta kendisini aşağılarda görmüştür.

Siverek değişen dünya ve Türkiye koşullarında hak ettiği değişimi yaşamasa da, tüm bu gelişmelerden nasibini almakta ve değişimi yaşamaktadır.

Bu değişime Siverek vekillerimizin ayak uydurmaları özelikle Siverekliler tarafından sevilen ve sayılan Sayın Kasım Gülpınar’ın halkla iç içe olmaya çalışması, Siverek sorunlarını dile getirip bunları dert edinmesi takdire şayan gelişmelerdendir

Kasım beyi ve diğer vekillerimizi ne kadar eleştirsek ve yapamadıkları icraatları köşelerimize taşımış olsak ta, Kasım beyin yaptığı icraatları şuana kadar hiçbir Siverek vekili yapmadı diyebiliriz.

Burada birileri beni yağcılıkla suçlayabilirler, bu taktiri onların vicdanlarına bırakıyorum. Bu yazımdan sonra eğer eleştirilecek bir yanları olsa ki olacaktır eleştirimde. Taktir edilmesi gereken yerde taktir ederimde.

Bizim hiç kimseyle özelikle kişiler şahsında sorunumuz yoktur ve olamaz da, kişilerle uğraşmak ilkelerimizin dışındadır, aynı zamanda birilerini taşımadığı vasıflarla vasıflandırarak yüceltmeye kalkmakta ilkesizliktir
Bilemiyorum Siverek tarihinde hangi vekil değişik düşünce ve ideolojilere sahip Siverekli aydın ve yazarlarla bir araya gelmiş ve bunlarla açıkça muhatap olmuştur. Ben şahsen görmedim ve duymadım.

Ama eylül ayının ikinci gününde Sayın Kasım beyin Siverekli yazar ve düşünürlerini kahvaltıda bir araya getirmesi ve Siverek sorunlarının masaya yatırması bir ilk olmuştur.

Siyasiler hep kendinden aşağı, düşünce üretemeyen, yazmayan, çizmeyen insanlarla muhatap olmak isterler. Çünkü bunları susturmak çok kolaydır ama yazar ve çizerlerle bir araya gelmek bunları sonuna kadar dinleyip sonrada sorulara ve sorunlara cevap vermek her Siverekli siyasetçinin harcı değildir.
Kasım beyin düzenlediği bu toplantı aslında geç kalınmış bir toplantıdır ve umarız bu toplantıların devamı gelecektir. Eğer bir hareket veya parti halkın içinden çıkmış ve yaşadığı şehrin sorunlarıyla ilgilenen aydınlara önem vermez ve bunların eleştirilerini dikkate alamazsa bu hareketin bu şehirlerde başarılarını devam ettirmesi çok zordur.

Ama Kasım Bey eleştiri ve sorunlara çok duyarlı olduğunu bu toplantıyla göstermiş oldu.
Bu makalemden önce ki “ Siverek vekillerine açık mektup “ isminde bir makale kaleme almış ve burada yeni ve eski Siverek vekillerini yapamadıkları icraatlar yüzünden eleştirmiştim.

Bu eleştirilerim kişilik bazında hiç kimseyi hedef almadığı halde Kasım Bey duyarlı olduğunu göstererek eleştirilerimi kendi şahsı özerine alarak cevaplandırmaya çalıştı ve bizi bilmediğimiz birçok konu hakkında da aydınlatmış oldu

Bu eksiklik hem bizim şahsımızla ilgilidir ve hem de AKP Siverek teşkilatının eksikliğidir. Çünkü yazar ve gazetecileri bilgilendirmeleri bu gibi toplantıları düzenlemeleri bu teşkilatın görevi olup sık, sık yapmaları gerekmektedir.
Böyle olduğu taktirde bilgi kirliliği ortadan kalkar ve bire bir özeleştiriler gelişir


Bu toplantıda bazı önemli konulara değinen vekilimiz özelikle Siverek’te hâkim olan huzur ortamının bazı odakları rahatsız ettiğini ve bu odakların şehrimizde bir çatışma ortamı hazırlamaya çalıştığın belirtti

Meclise giren birçok kişinin büyük ideaları bulunurken Kasım Bey özerinde basa, basa “benim idealim dürüst vekil olmaktır” demesi bizi gururlandırmıştır.

Bunların yanında bazı sorulara kaçamak cevap vermesi veya fazla değinememesi ise soru işaretleri kafamda oluşturmuş oldu

Özelikle feodal yapıların zamanında devletten aldıkları ve halen ellerinde bulundurdukları silahların ne olduğu ve bunların nasıl bir çalışmayla geri alınacağı sorusuna doğru dürüst cevap verememesi halen feodal yapının Siverek’te ağır bastığını göstermiş oluyordu. Demek ki halen AKP ve Kasım Bey bu yapılara pek fazla dokunamıyordur

Bu feodal yapıların tehditleri yüzünden istediklerini yazmadıklarını dile getiren bazı yazarlara güvencede verememesi bu iddiayı güçlendiriyor

Siverek değişiyor ama demek ki değişen Siverek koşulları karşısında bu şehrin kanına giren karanlık güçlerde bu değişime ayak uydurmakta ve hâkimiyetini korumaya çalışmaktadır.

Örneğin “ihalelere fesat karışıldı” dendiği halde bu fesatçılara nasıl bir ceza biçildiğine değinilmiyor, hastane yapımında usulsüzlük yapıldığı bilindiği halde buna bir çözüm öretilemiyor ve çalınan paralar yüzünden yapılamayan yol ve kavşak yüzünden çileyi ve acıyı yine Siverek halkı çekiyor.

Tarımda trilyonların çalındığı ve tarımın niye yakıldığı bilindiği halde bu kişilerin özerine gidilmemekte…

Bu liste uzayıp ta uzamaktadır.

Tüm bu olumsuzluklar karşısında olumlu yanları da görerek yarınlara bakmak, bağrımızdan çıkan kişilikli insanlara değer vermek ve onlara gönülden destekçi olarak bu olumsuz olayların özerine yürümelerine vesile olabiliriz.

Hep eleştirerek, olumlu yanları görmeden olumsuzlukları gündeme getirerek bir yere varamayız.

Bir atasözünün dediği gibi “ yiğidi öldür ama hakkını yeme” sözünü kulağımıza küpe yapmalıyız.

Evet, ne kadar Kasım Beyin bulunduğu partiyi eleştirsek, yere çal sakta Kasım bey Siverek’in şahsiyetli ve değerli kişiliklerindendir ve öyle kolayca harcanacak bir insan olmadığını göstermiştir.

Ben şahsen bu kahvaltının Siverek aydınları için çok önemli bir adım olduğunu ve eğer bu gelişir ve bu gibi çalışmalar devam ederse Siverek aydınlarının kendilerine önem verildiğini anlayacaklarını ve Siverek için daha fazla çalışacakları inancındayım.

Bu çalışmanın yalnızca Kasım beyin şahsıyla yetinilmemesi bunun kaymakamından belediye başkanına, müftüsünden alay komutanına kadar herkesin yapması gerektiğine inanıyorum

Siverek’in yarınlarının huzurla geçmesi için çalışan herkesin artık sesini duyurmaları ve Siverek’e sahip çıkması zamanıdır.

İdeolojilerimizi, taassuplarımızı bir kenara bırakıp ortak payda olan SİVEREK paydasında buluşmak dileğiyle

Seni seviyoruz SİVEREK4 Eylül 2012 Salı 09:55

http://www.siverekgenclik.com/yazar/siverek-vekiliyle-bir-kahvalti--1732.html