OKUL, TEKEL BAYİİ VE ÇOCUKLAR

Geçenlerde Siverek’te yayın yapan bazı sitelerde bir haber geçti. İmam Hatip Lisesi'nde okuyan çocukların velileri, bu yıl eğitim ve öğretime başlayan ve yaşları 10 ile 11 arasında değişen, küçük çocuklara eğitim veren imam hatip lisesinin karşısına açılan tekel bayii için tepki göstermişlerdi.


Bu haber bilmiyorum kaç kişinin dikkatini çekti, kaç kişiyi düşünceye sevk etti ve tepki amacı ile kimler ne yaptı?


Şahsen ben Siverek adına ve Siverek’in methedilir insanları adına üzüldüm. Siverek gibi methedilir insanların çokça yaşadığı ve her insanın İslami hassasiyeti olduğu bir yerde tekel ve kumar bayilerinin çokça açılmaları insanlarımızı üzüyor.


Hele, hele bu tekel bayiinin imam hatip okulu karşısında açılması ve buna ruhsat verilmesi çok daha acı verici bir durum sergiliyor.


Biliyorum birileri bana gülüp “çok abarttığımı” söyleyecekler ama şahsen ben bunun öyle yabana atılacak bir olay olmadığına inanıyorum.


Bu tekel bayisinin imam hatip okulu karşısında açılmasının birinci sorumlularının bu işyerine ruhsat veren yetkili kişiler olarak görüyorum.


Buradan ister istemez insanın aklına bazı sorular geliyor. Mesela: imam hatip okulu açıldıktan sonra neden bu okulun karşısında bir tekel bayii açılması ihtiyacı duyuldu?


Her gün bu tekel bayisinin önünden okullarına gidecek ve okulundan çıkıp yine bunu görecek yüzlerce çocuk olduğu bilindiği halde bu işyerine neden ruhsat verildi?


Bu haber ardından yetkili bazı arkadaşlar bir basın açıklaması yaparak yönetmelik ve kuralların bu işyerine izin verdiği ile ilgili bazı açıklamalar yaptılar.


Ben kendim fazla yönetmelik ve kuralları bilmiyorum bu yönetmeliklerin buna izin verip vermediğini de pek araştırmadım ama velev ki yönetmeliklerin buna izin verdiği ve kanunların bu işyeri için yasak koymadığını varsayalım.


Ama imam hatip okulu adına biraz saygı gösterilmeliydi. O okulda öğretilen dini bilgilere hürmet adına ve Siverek halkının hassasiyetleri göz önünde bulundurularak buraya ruhsat verilmemeliydi.


Yani her şey yönetmelik ve kurallarla bitmiyor. Birazda duyarlılık ve aklı selimle hareket edilmeli.
Benim kafama takılan ve beni çok özen nokta şurada yatıyor.


Şimdi çocuklar imam hatip okuluna gidip bazı dini bilgiler alıyorlar. Muhtemelen hocalar 10 yaşındaki küçük beyinlere içki ve kumarın İslam’da yeri olmadığını, bunların haram olduğunu, Müslümanların bu gibi şeylerden uzak durması gerektiğini, içki içenin ve kumar oynayanın haram işlediği vs, vs gibi bilgiler veriyorlardır ve vermeleri de doğaldır.


Ama küçücük beyinler okulunun bahçesinden çıktığı gibi karşılarında içki satıldığını ve bunları alanların olduğunu görecek.


Şimdi size sormak istiyorum bu çocukların ruh hali ne durumda olacak?


O içkiyi satan ve onu alana karşı bakış açıları nasıl olacak?


Bilgileri alan ve bu manzarayla karşılaşan çocuğun kafasında en az iki soru belirleyecektir.


Birincisi: “hoca bir şey bilmiyor ve yalan mı söylüyor bize?”


İkincisi: “bu içkiyi satan ve alan insanlar günah işliyorlar. Müslüman insan içki satmaz ve almaz”dır
Şimdi buradaki çocuğun ruh halini anlayabiliyor muyuz? Çocuklara ne kadar zarar verdiğimizi ve bunların topluma karşı ne kadarda önyargılı olarak büyüyeceğini tahmin edebiliyor muyuz?
Burada bizim yapmamız gereken şey ne oluyor sizce?


Okuldaki hocaları susturup çocuklarımıza gerçekleri söylemesinimi önleyelim yoksa gelişi güzel tekel bayii ve kumarhanelerin açılmamasını mı sağlayalım?


İmam hatip okuluna giden çocukları kendi çocuğumuz yerine kendimizi koyarak lütfen bir daha düşünelim, düşünelim ve bu ayıbı yapanları elimizden geldiğince kınayalım.


Peygamber efendimizin dediği gibi: bir kötülüğü gördüğünüz zaman gücünüz yetiyorsa elinizle, ona gücünüz yetmiyorsa dilinizle ve ona da gücünüz yetmiyorsa kalbinizle buğz edelim ama bu  imanın en düşük olanıdır.


Bizim elimizden geldiği, dilimizin döndüğü ve kalemimizin yazdığı kadar geliyor. Umarız ki yetkililer bu hatalarını görür ve bu ayıbı ortadan kaldırırlar. Kaldırmadıkları zaman halkımızın kalplerin de dolan bugz, yeri ve zamanı geldiğinde (seçimlerde) dışa yansıyacak ve o zaman bu ayıba göz yumanlar, son pişmanlığın fayda vermediğini göreceklerdir.


Tertemiz bir toplum ve gelecek dileği ile…29 Mart 2013 Cuma 08:32

http://www.siverekgenclik.com/yazar/okul-tekel-bayii-ve-cocuklar-1889.html