SİVEREK ÜNİVERSİTESİSİVEREK ÜNİVERSİTESİ


Sayın Eyüp Cenap GÜRPINAR,

İster adına ‘SİVEREK ÜNİVERSİTESİ' deyin, isterseniz ‘EYÜP CENAP GÜRPINAR ÜNİVERSİTESİ'. ‘ Yiğit namıyla anılır, namınız "Babo".(Sabah Gazetesi) Size yakışan da Siverek'e bir Üniversite kazandırmaktır..

‘Bu toprakların çocukları olarak yetiştiniz, bu topraklarda yetişen insanlara borcunuz var. ‘

‘5 dönem parlamenterliğiniz var. Bakanlık da yaptınız. Şimdi Meclis Başkan Vekilisiniz. Bu süreler içinde bir kez bile harcırah almamış, maaşınızı dağıtmışsınız. Kırmızı plakalı bakan aracına, makam arabalarına binmemiş devletten hak ettiğiniz paraların kuruşuna dokunmamışsınız'?

Allaha çok şükür parasal sıkıntınız yok ‘Şükür ki imkânlarımız mevcut. Devlet parasına talepkâr olmayışımız bu nedenledir. ‘ ifadesinde açıkça belirtmişsiniz.

‘ANAP zamanında hem merhum Turgut Bey'in devlet bakanı hem de basın yayından sorumlu genel başkan yardımcısı' olmuşsunuz... 1956 yılında İstanbul Kabataş'ta eğitim alacak kadar eğitime önem veren bir aile mensubusunuz, bugün bile İstanbul Kabataş Lisesi, Türkiye'nin en prestijli lisesi...

'Bölgemizde' Bir nevi kanaat önderi, eğitimci, yatırımcı gibi bir halde olduğunuzu ifade etmişsiniz' Ki bu doğru. Sizi seven sayan binlerce insan var, söylenecek başka söz var mı? Bilemiyorum neden bir üniversite Siverek'te açmayacaksınız ki... Üniversite kurmak için bütün şartlara sahipsiniz.

Korkmayın! Emin olun zararlı çıkmazsınız...1985 yılında Girne'de Üniversite kurulduğunda Girne'nin nüfusu 30 bin civarında idi. Kıbrıs'ın toplam nüfusu Siverek'in şu andaki nüfusu kadar yoktu. Yıllar sonra, Yöneticisi bulunduğum şirkete ait otelin lobisinde üniversitenin sahibine ‘Ne kadar büyük bir cesaretiz var, bu kadar küçük bir nüfusa üniversite açmaya nasıl cesaret ettiniz' diye sormuş, verdiği cevap ufkunun büyüklüğüne yakışır olmuştu ‘Ben sadece buradaki nüfusa okul açmadım, tüm komşu ülkelerdeki okumak isteyen öğrenciler için açtım. Göreceksiniz her ülkeden okumak isteyen öğrenciler buraya akın akın gelecekler. ‘ Her Kıbrıs'a gidişimde bu haklılığı, bu öngörüyü yerinde izleyerek hayran kaldım.. Bugün Türkiye'nin her ilinden, her ilçesinden, hatta dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce, onbinlerce öğrenci Kıbrıs'ta Girne'de -ki şuandaki nüfusu 65 bin civarında olan Girne'de üniversite eğitimi görüyor. Tabi binlerce öğrenci okumak için Girne'ye gitmeye başlayınca, ev kiraları arttı, arsalar kıymetlendi, müteahhitler ev yapmak için gece gündüz çalıştı. Bir çok sektör ; Kapı işi yapan, demir işi yapan, cam işi yapan, mobilya satan, beyaz eşya satan kısaca herkes çok kazandı. Lokantalarda, cafelerde yer kalmadı. Oteller doldu. Yani şehirde iş yapan, yaşayan herkes kazandı. Eğitim üzerine, Kültürel faaliyetler üzerine şahirde onlarca yer açıldı

Tabi bir de işin manevi tarafı var, açtığın üniversiteden mezun olanlar adalet dağıtıyor, hukuk dağıtıyor, şifa dağıtıyor, işletmeleri yönetiyor (bu manevi vurguyu, masamızda uzunca süre bizi sessizce dinleyen İsmet Sezgin bey söylemişti)

Fazla düşünmeye gerek yok Cenap Bey, paranız var , itibarınız var, makamınız var. Üniversite sahiplerini bir inceleyin göreceksiniz sizdeki özelliklerin onda biri bile onlarda yok.

Saygılarımı sunarım.

Not : Sabah Gazetesi Savaş Ay röportajından alıntılar yapılmıştır.

Cengiz BAYRAM cengizb2006@gmail.com


2 Haziran 2009 Salı 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/siverek-universitesi-668.html