SİVEREK ÜNİVERSİTESİ VAKFISİVEREK ÜNİVERSİTESİ VAKFI

İki göz oda..Oda kapılarının açıldığı eyvan… Ben eyvanda durmuş, avazım çıktığınca anneme bağırıyorum ‘Kitabı-mıno kotid?’ - Kitabım nerde/nerelerde?’  diye.. Annem avluda su doldurduğu naylon leğenlere yatak, yorgan yünlerini basmış, sıvaladığı kol ve pantolon paçalarıyla tam bir cengaver edasında doğruldu.. ’Ez çı zana.., mı kıtabı to newinao’ –ben kitabını görmedim, nerde olduğunu bilmiyorum-‘  dedi.

Ders kitabı haricinde tek bir kitabım vardı, onu da Medet Abbasoğlu, Eczacılık okurken getirmişti bana…Öyle çok sevmiştim ki, bütün kitabı ezberlemiştim.

Kitap yokluğu sadece bizim evdeki hastalık değildi, -eminim ki- mahallemizi dolaşsan, bütün tekka –kalın dış duvarda açılmış, oyuk-‘ları döksen, yine de ‘on kitap’  ya bulunur ya bulunamazdı..

O eskide kaldı, senin yaşında Kanlı kuyuda bir ağaç kaldı’ diyecektir -bizim Şeyhmus Enecik-.. Amma… Ben, biliyorum ki bir çok evde, bir çok köyde, bir çok çocuk halen benim çocuklukta bıraktığım durumumda..

Onun için ben, Kitap kampanyasını başlatan Musa, Uğur, Cengiz, Mehmet, Lami, Sema, Arif ve ismini sayamadığım kahramanları yürekten selamlıyorum.. Kaderimiz olanı değil de, kaderimizi değiştiren olduğunuz için de sizi ayrıca kutluyorum.

Gençlerin girişimine destek veren, omuz veren herkesi yürekten selamlıyorum, kutluyorum. –Kendisini tanımam amma tanımak ve elini sıkmak için sabırsızlandığım, Ahmet ATAMAN beyefendiyi yürekten kutluyorum, bütün alkışlar sizlerin olsun!

Gençlere yol gösteren, önderlik eden Koçali Aymaz beyefendiye, Belediye Başkanına ve daha nice omuz verenlere, binlerce teşekkürler!

Annem yaşasaydı  ‘Allah juwe şıma hezar kero’ -Allah birinizi bin etsin- ‘ diyecekti.  Annemin duasını ben size okuyorum.. Allah birinizi bin etsin!

Biliyorum bazıları için değişmek zordur.. ama –bazen- aynı adam olmak daha da zordur…Hayat öyle yüklenir ki üstüne durduğun yerde çatır çatır çatırdarsın..

Psikolojik araştırmalara gör 4 çeşit insan vardır...
1-    Akıllı insan         :  Hem kendi kazanır, hem çevresine kazandırır..
2-    Haydut  İnsan   :  Sadece kendisi kazanır, hem çevresine hem şehrine zarar verir..
3-    Saf insan             :  İşini şansa bırakan insandır, Ne kendisi kazanır, ne kimseye bir şey kazandırır..
4-    Aptal insan        :  Kendisi kazanmaya çalışır amma şehre zarar verir.
Sizler ‘Akıllı İnsan’ olmaya devam ediniz, göreceksiniz ki hem siz kazanacaksınız, hem çevreniz kazanacaktır.

Aman değişmeyin, hep hareketli, hep girişimci kalın.. Kaderimiz olanı değil de, kaderimizi değiştiren olmaya devam edin

Mesela…

Siverek’te Üniversite kurulduğunu görmeden ölmek istemiyorum..

Ne olur ki  ‘SİVEREK ÜNİVERSİTESİ VAKFI’ adında bir Vakıf kurulsa… Kimi arsa, kimi kum, kimi çimento bağışlasa.. Veya..

Vali’nin mi? Kaymakam’ın mı? Başbakanın mı? Bilemem amma…Kimin yetkisinde ise artık.. ‘Siverek Endüstri Meslek Lisesini’ veya mukabili bir yeri…SİVEREK ÜNİVERSİTESİ VAKFI’na bağışlasa…

Üniversitemiz kurulsa, gençlerimiz ailesinden, arkadaşından, memleketinden ayrılmadan yüksek eğitimlerini görse, yabancı gençler Siverek’imize akın akın eğitim/öğretim için gelse..

Ne güzel olurdu!

İnşallah bana o günleri yaşatacaksınız, sizlere inanıyorum.

Saygılarımı sunarım.

Cengiz BAYRAM


28 Nisan 2010 Çarşamba 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/siverek-universitesi-vakfi-838.html