Siverek Haber

Siverek Haber

YENİ KOYUN TİPLERİ


14 Şubat 2013 Perşembe 23:31

YENİKOYUN TİPLERİ

E.Ü. Ziraat Fakültesi’nde Batı Anadolu ve Trakya Bölgesi koyun yetiştiricileri için bölgelerin yerli ırklarını taban alarak Tahirova, Sönmez, Acıpayam, Türkgeldi ve Menemen gibi yeni koyun tipleri oluşturulmuştur. Çalışmaların yaklaşık 40 yıllık bir geçmişi vardır. Bu tiplerin elde edilmesinde,Prof. Dr. Reşit Sönmez’in önderliği başat rol oynamıştır. Hocasının emekli olmasından sonra Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı bu araştırmaları arkadaşlarıyla yürütmüştür. Bu bağlamda, yeni koyun tiplerinin elde edilmesinde sırasıyla; Prof. Dr. Ercan Kızılay, Prof. Dr. Muhittin Özder, Prof. Dr. Cemal Sarıcan, Doç. Dr. Turgay Taşkın, Doç. Dr. Erdinç Demirören, Doç. Dr. Nedim Koşum ve Yrd. Doç. Dr. Ertan Köycü gibi akademisyenlerin önemli katkıları olmuştur.

Yeni koyun tiplerinin başlıcaları şunlardır;

TAHİROVA KOYUNU:

Oluşumu:

Tahirova, D.Friz x Kıvırcık birleştirme (kombinasyon) melezlenmesiyle oluşturulmuştur. Tahirova tipi Güney Marmara, Trakya ve Ege Bölgesi’nde yerli koyunların ıslahında ve diğer yeni koyun tiplerinin(Sönmez ve Türkgeldi gibi) elde edilmesinde başarıyla kullanılmıştır.

Dış Yapı Özellikleri:

Vücut, beyaz ve lekesiz, ince ve uzun kemik yapılıdır, yüz çıplak baş. Koçbaşı şeklindedir. Kuyruk ince ve yapağısızdır. Koyunlar boynuzsuzdur, koçlarda boynuzlulara rastlanır. Meme, bezel ve geniş meme yapısındadır.


Verim Özellikleri:

Doğumda kuzu sayısı, 1.60-1.80 dir. Kuzuların üçüncü ay ağırlıkları 28-30 kg, koyunların süt verimi yılda 200-250 litredir. Koyunlarda ergin yaş canlı ağırlığı55-60, koçlarda 80-90 kg dır.

Adres:

İnanlı Tarım İşletmesi

İnanlı-Tekirdağ

Tel:0-282-361 20 08

SÖNMEZ KOYUNU:

Oluşumu:

Sönmez koyunu, Sakız ve Tahirova tipinin karşılıklı melezlenmesiyle oluşturulmuştur.

Özellikle Ege Bölgesi’nin sıcak ve kurak koşullarına dayanıklıdır. Bölgedeki yerli ırklarla doğal olarak çiftleşebilir.Koyunlarında sütü ve kuzu verimini artırmak isteyenler için en iyi damızlık seçenektir.

Dış Yapı Özellikleri:

Beyaz, lekesiz, yüksek ve sallı bir vücut yapısına sahiptir. Koyunlar boynuzsuzdur. Koçlarda küçük boynuzlara rastlanabilir. Uzun ve geniş sırtlı, dolgun ve yüksek sağrılıdır. İnce ve yağsız kuyrukludur. İri ve bezel meme yapısı vardır.

Verim Özellikleri:

Doğumda kuzu sayısı, 1.70-180 dir. Kuzularda dördüncü ay ağırlığı 35-40 kg’ı bulur. Koyunlarda süt verimi, 350 litredir. 600 kg süt veren Sönmez koyunları vardır. Koyunlarda ergin yaş canlı ağırlığı 60-65 kg, koçlarda 90-100 kg’dır.

Adres

T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

Beydere Pamuk Tohumu Test Sertifikasyon Merkezi

Beydere-Manisa

Tel:0-236-2664057

Faks:0-236-2664131

TÜRKGELDİ KOYUNU

Oluşumu:

Trakya Bölgesi için elde edilen Türkgeldi tipi, bir Kıvırcık ile Tahirova melezidir.

Dış Yapı Özellikleri:

Vücut, baş ve bacaklar beyazdır. Orta uzun boynu, uzun ve sallı bir vücudu vardır. Koç başlılık egemendir. Koyunlar boynuzsuzdur, koçlarda boynuzlara rastlanabilir. Kuyruk ince ve uzundur. Memeleri bezel meme görünümündedir.

Verim Özellikleri:

Doğumda kuzu sayısı, 1.40-1.50 dir. Kuzuların dördüncü ay ağırlığı, 30-35 kg’ı bulur. Koyunların süt verimi yılda 150-180 litredir. Koyunlarda ergin yaş canlıağırlığı 40-50 kg, koçlarda 70-80 kg dır.

Adres

Türkgeldi Tarım İşletmesi’nde oluşturulan Türkgeldi tipi koyunlar, bugün İnanlı Tarım İşletmesi’nde bulunmaktadır.

İnanlı Tarım İşletmesi

İnanlı-Tekirdağ

Tel:0-282-3612008

ACIPAYAM KOYUNU

Oluşumu:

Acıpayam tipi, Doğu Friz, İvesi ve Dağlıç koyunlarının melezlenmesiyle oluşturulmuştur. Dağlıç ırkının yetiştirildiği yörelerde ıslah edici bir tip olarak kullanılmaktadır. Yağlı kuyruklu koyunlarla doğal olarak çiftleşebilir.

Dış Yapı Özellikleri:

Vücut beyaz yapağılı ve lekesizdir. Baş ve ayaklarda kahverengi lekeler vardır. İri bir vücut yapısına sahiptir. Koçlar boynuzlu olabilir, koyunlar boynuzsuzdur. Kuyruk orta yağlıdır. Meme, koltuk ve bezel meme yapısındadır.

Verim Özellikleri:

Doğumda kuzu sayısı, 1.30-1.40 dır. Kuzuların dördüncü ay ağırlığı 30-40 g dır. Koyunların süt verimi 180-200 litredir. Koyunlarda ergin yaş canlı ağırlığı 60-70 kg, koçlarda ise 100-130 kg dır.

Adres:

Acıpayam Tarım İşletmesi

Acıpayam-Denizli

Tel:0-258-5368257

MENEMEN KOYUNU

Oluşumu:

Et verim özellikleri öne çıkan Menemen koyunu, Ile de France etçi koyun ırkı ile Tahirovanın melezlenmesiyle oluşturulmaktadır. Batı Anadolu Bölgesi’nde et koyunculuğuna yönelen yetiştiriciler için uygun bir damızlıktır.

Dış Yapı Özellikleri:

Vücut, baş ve bacaklar beyazdır. Yağsız ve ince kuyruk vardır. Etçi koyun görünümündedir; İri bir baş, kısa ve kalın bir boyun, derin göğüs, geniş sırt, kalın ve kısa bacaklılık ve dolgun bir butu vardır. Koyunlar ve koçlar boynuzsuzdur.

Verim Özellikleri:

Doğumda kuzu sayısı, 1.30-1.50 dir. Kuzularda dördüncü ay canlı ağırlığı 45 kg’ı geçer. Anaların süt verimi kuzularını besleyecek düzeydedir. 80-100 litreyi bulabilir. Koyunlarda ergin yaş canlı ağırlığı 60-70 kg, koçlarda ise 100-120 kg dır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık