Siverek Haber

Siverek Haber

YENİ OLUŞUMLARIN ADRESİ ‘'DP'' Mİ?


25 Ocak 2010 Pazartesi 00:00
                            YENİ OLUŞUMLARIN ADRESİ ‘’DP’’ Mİ?

2002 den beri Türk Siyaset tarihine giren AKP üst üste iki seçimi kazanıp üçte üç yapmaya hazırlanırken, İstanbul baronları da yeni oluşumlar ve alternatifler için planlar yapmaktadırlar.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül öncülüğünde partileşme çalışmalarını sürdüren Türkiye Değişim Hareketinde eski siyasetçilerin yanı sıra toplumda iyi tanınan isimler de yer alıyor.

Yeni partinin kurucuları arasında yer alan eski siyasetçilerin çoğu CHP kökenli.  Mehmet Moğultay, Bülent Tanla, Hasan Aydın,  Onur Kumbaracıbaşı, bu isimlerden bazıları...

Bülent Ecevit`ten sonra DSP`nin başına geçen Zeki Sezer, ANAP`lı Yüksel Yalova gibi eski siyasetçilerin yanı sıra Necmettin Erbakan`ın yeğeni eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, eski TFF Başkan Vekili Affan Keçeci, Tezcan Yaramancı gibi yeni isimler de TDH ile siyaset sahnesindeki yerini alıyorlar.

Şişli gibi bir yerde ve AKP gibi her şeye hakim bir parti karşısında iki dönem ezici bir sonuçla muzaffer olan Sarıgül’ün politikacılık  kalitesini ortaya koyuyor…

2010’a girmemize rağmen Sarıgül cephesinde henüz bir kıpırdanma yok
Partileşme için pistte bekleyen Mustafa Sarıgül son bir aydır ablukada
Ablukaya alan da kamuoyunda İstanbul baronları olarak bilinen TÜSİAD’ın büyükleri!
Rahmi Koç, Aydın Doğan, Mustafa Süzer, Haluk Ulusoy, Adnan Polat …… ve Mustafa Sarıgül’ün değer verdiği  Hüsamettin Özkan, Hikmet Çetin, Mesut Yılmaz, İstemihan Talay ve İnönü Ailesini de ekleyebiliriz.
 Sarıgül ile yakın ilişkisi olan büyük zenginler Mustafa Sarıgül’ün apar topar partileşmesine engel oluyorlar.
Bu kesimin düşüncesi şu:
Mustafa Sarıgül bulunulan cepheleşme ortamında hangi kulvara ve söyleme oturacağı meçhul olduğu için Cem Uzan’ın partisi misali muhalefeti bölen bir konumda olabilir. Mustafa Sarıgül sadece CHP ve DP’den değil, AKP’den de oy alıyor ancak bu oylar Sarıgül olmasa zaten muhalefete gidecektir. Sarıgül seçim bölgesinde efsane olmasına karşın entelektüel camiada birikimi bağlamında liderlik için yeterli bulunmuyor. Sol yelpazede olması da bir başka dezavantaj… Türkiye’deki solun oyu bellidir.

CHP ile MHP’nin oyu tahmin edilebiliyor. Dolayısı ile AKP’yi iktidardan indirmek için bu iki parti ile beraber üçüncü bir partinin barajı aşması gerekiyor. Bunun yolu da yeni oluşum yerine belli bir tabana ve örgüte oturan Demokrat Parti’yi cazibe merkezi haline getirmek gerekiyor.. Buradan hareketle Sarıgül ekibiyle DP’ye katılmalıdır. Mustafa Sarıgül DP’ye katılırsa hemen ardından Abdüllatif Şener’den İlhan Kesici, Saadettin Tantan ve Ali Müfit Gürtüna’ya kadar kamuoyunda ve halkta karşılığı olan pek çok isim bu rüzgarla DP’de yerlerini alacak ve dahası bu yapı AKP’den 20’ye yakın bir milletvekili gurubunu da kopartabilecektir. Tabi Sarıgül bu teklife evet dememiş ama dışlamamış
da l.Bunun yanında Demirel fonksiyonuda göz ardı edilmemelidir.Rahmetli Turgut Özal’ı deviren Demirel bakalım Erdoğan’ı nasıl devirmeye çalışacaktır..


Yaşanılan bu süreç Mustafa Sarıgül’ün kafasını bayağı bir karıştırıyor...  DP’de canlılıkve hareketlilik var..  DP ekseninde önemli gelişmeler olacak... Seçime doğru siyaset ısınacak bizde ülkemiz ve halkımız için hayırlısı olanını diliyoruz.Selam ve Dua ile

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık