Siverek Haber

Siverek Haber

YENİDEN DOĞUŞ


11 Temmuz 2010 Pazar 00:00

         Bazen ruhumuz bedenimize küser. Halimizden kayalar üşür. Düşlerimiz felç olur. Acılarla dolu anılarımız, hasretimiz ve türkülerimiz yıkılışa götürür bizi. Bütün yıkılışlar acıdır. Kendimizce elbise giydirdiğimiz kelimelerin çıplak haliyle karşımıza çıkıp ruhumuza dokunmasıyla  başlar yıkılışımız. Ur gibi her yanımızı saran elem ve kedere karşı direncimizin zayıflamasıyla yıkılışlara vuruluruz. Serçenin kısık sesiyle ağlaması yıkılıştır. Ölüm ve ümitsizlik bir yıkılıştır.
         Bazen bir sınavla tükenen hayallerimiz, bazen sefaletin ve yoksulluğun bağrında inleyişimiz, bazen amansız bir derdin pençesinde kıvranışımız bizi tüketir, yaşama küstürür ve hüzne boğar.
         Sürgün edilmiş fikirlerimizin esaretini kabullenerek bir ömür boyu zilletin prangalarına kendimizi mahkûm ediyoruz. Umudu ve erdemi yıkanların karşısında yıkılmamak zordur. Köleliğin ekildiği tarlalarda özgürlüğün lalelerini yetiştirmek zordur. Önemli olan zoru başarıp kendinden yeniden dirilip özgürlüğe kanatlanmak değilmidir?
        Sıkıntımız, derdimiz, sorunumuz ne olursa olsun asla yılmamak, yıkılmamak ve kendine inanarak büyük bir inançla yaşama direnmek gerekir.                   
        Yeniden doğuş surecini yaşamak zorunda kaldığımızda kendimize örnek alabileceğimiz varlıklardan biride dirilişin sembolü kartallardır…
        
         Kartallar; Acı ve zorlu süreci gögüslemenın azmidir…
         Kartallar; Güçlü ve cesaretli olmanın öğretisidir…
         Kartallar; Zincirlerini kıran özgürlüğün sevdalısıdır…

 
     Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır.   
          Kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.     Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir.
    —Ya ölümü seçecektir,
     —ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.
        Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.    Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar.
En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.
   
            ……………
         Acılı ve zorlu süreci cesaretle ve azimle gögüslemenın zamanıdır. Körelmiş gagamızı sert bir şekilde kayaya vurmanın işe yaramaz pençelerimizi sökmenin ve eski tüylerimizi yolmanın vaktidir.
 
       Yeniden bir doğuş ve bir zafer uçuşumuz olsun diye…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık