Siverek Haber

Siverek Haber

Yok Gözüm Yok, Öyle Değil!


3 Mayıs 2010 Pazartesi 00:00
                          Yok Gözüm Yok, Öyle Değil!    

      Yoook yok gözüm, öyle değil bu işin özü.

       Bu memleket iflah olmaz demiştin ya, yanlış biliyorsun. Gitmişsin gurbete, okumuşsun kendince. Söyle hele, ne geçti eline? Bir yığın boş bilgelik söylemleri. Geç bunları bir kalem! Üniversitelerde “insan olmanın incelikleri” öğretilmiyor gözüm! Bunun bir “erdem” olduğunu, Siverek küçelerinde oynayan çocuklar bile bilir. Hani demiştin ya; “insan bir işi ya doğru düzgün yapmalı, ya da hiç yapmamalı” diye, haksızsın! Öğrenememişsin! Bu memlekette herkes her şeyi doğru yapar, bilmiyorsun. Gencinden yaşlısına varana dek, herkes bilgedir, herkes erdem sahibidir. İşte bu yüzdendir ki, yanlış olan hiçbir iş göremezsin buralarda. Sakın ola ki ortada ahlaki açıdan ters bir durum gördüysen söylemeyesin! Çünkü o senin gördüğün yanlış değil, olması gerekendir iki gözüm. Sadece sen öyle sanmışsındır.

       Kız çocuklarının niye okula gitmediği, erkeklerin neden çok eşli olduğu konusunu açma bile. Zira senin aklın ermez bu işlere gözüm. Bizim insanımız yapıyorsa eğer, mutlaka doğrusu budur. Hem ne işi var ki, kız çocukların okulda? Otursunlar evlerinde. Kadın kısmı, kız kısmı bilmez öyle eğitimmiş, tahsilmiş! Bunlar boş işler. Sonra erkeklerin aklına karşı gelip, yol mu göstersinler hâşâ!

        Sen onca kitap okuyorsun da ne oluyor? Bak hele bizlere, okumadan tüm ilimleri hıfzetmişiz biz. İster din, ister sosyal hayat, ister siyaset, istersen edebiyattan bile ahkâm keseriz. Unutma; biz her şeyin en doğrusunu biliriz!

         Yazarlar gelir buraya. Sözüm ona kitap yazmışlar da, imza günleri yaparlar! Bilmezler ki, bizim onlara ihtiyacımız bile yok. İşimiz gücümüz yok da, gidip onların sohbetinde bulunup hasbıhal edeceğiz! Hatıra binaen gider bir iki ahbap, satılır beş on kitap, hepsi bu. Ne gereği var Allah aşkına? Sen o kitabı yazsan ne, yazmasan ne! Biz istesek, o kitabın kralını yazarız iki gözüm. Bakma işte, kendimizi yormuyoruz.

        Hâsılı gözüm; gitmişsin gurbet ellere, memleket meselelerinden dem vuruyorsun ama yanlış yapıyorsun. Bizlere bir şeyler anlatmaya çalışma! Dedim ya, bizler her şeyin en doğrusunu biliriz zaten. Yanlış mı, asla yapmayız!

       Yoook yok gözüm, öyle değil bu işin özü…
      

       

      
      

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık