Siverek Haberleri

Siverek Haberleri

Ana Sayfa Ekonomi ROBOSKİYİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

ROBOSKİYİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Roboski Katliamının 3.yıl dönümü münasebetiyle Siverek Fırat-Der tarafından bir basın açıklaması yayınlandı.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2014 Pazar 15:18
ROBOSKİYİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

Basın açıklamasi tam metni

Bismillahirrahmanirrahim

3 yıl önce 28 Aralık 2011 akşamı TSK’nın F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucu Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünden 35 masum Kürt parçalanarak hayatını kaybetmişti. Olay ülke çapında büyük bir infiale neden olmuş, parçalanmış genç bedenlere ait görüntüler ve bu cansız bedenlerin olması gerektiği şekilde ambülanslarla değil de katır sırtlarında ve traktörlerle taşınması görüntüleri vicdanları bir kez daha yaralamıştı.

İnsan hakları savunucuları, STK’lar ve duyarlı tüm kesimler tarafından katliamın ısrarla gündemde tutulmaya çalışıldığı bu süreçte devlet, katledilen masum insanların hesabını verme noktasında üzerine düşen sorumluluktan ısrarla kaçınmıştır. Olay adli boyuta taşınmış ve olayı soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 11 Haziran 2013’te görevsizlik kararı verdi.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı ise 7 Ocak 2013 tarihli gerekçeli kararında “gerek şüphelilerin gerekse olayda görev yapan diğer TSK personelinin TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri, dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığının anlaşıldığı” ifadelerini kullanarak takipsizlik kararı verdi.

Sonuç olarak bir gece vakti daha kimi dersane parasını çıkarmak, kimi borcunu ödemek, kimi geçimini sağlamak amacıyla karlı dağ yollarında yolculuk yapmak zorunda bırakılan bu mazlum Kürt gençlerinin katledilmesinin hesabı sorulmamış oldu.

Şüphesiz ki Roboski katliamı derinlemesine soruşturulması gereken tarihe geçmiş önemli bir olaydır. Roboskililerin her zaman kullandıkları güzergahı kullanıyor olmaları ve civar karakolların bunu çok iyi biliyor olmaları; bombardıman emrini verenlerin bu emri, bölgeyi ve köylülerin güzergahlarını iyi bilen karakollara sormadan verdikleri gerçeği olayın üzerindeki sis perdesini yoğunlaştırmaktadır.

Cumhuriyet tarihi boyunca birçok katliamda olduğu gibi bu katliamda da ölenler Kürt olunca devlet aklının hep aynı çalıştığı bir kez daha görülmüştür.

Katliamın gerçekleştirildiği konjüktür göz önünde bulundurulduğu zaman bu katliamla hedeflenenin bizzat hükümet olduğu ihtimali de güçlü bir ihtimal olarak görünmektedir. Ancak bu durum hükümetin bu olayın siyasi sorumlusu olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca katliam gerçekleştikten sonra İslami hassasiyetler taşıyan bazı basın yayın organlarının ve şahsiyetlerin adeta bir ölüm sessizliğine bürünerek katliamı görmezden gelmeleri, İslami değerlerin sadece kolay zamanlarda değil zor zamanlarda da yüksek sesle dillendirilmesi gerektiği gerçeğini bir kez daha göstermiştir.

Roboski katliamı; Kürtlerin Şeyh Said kıyamı sürecindeki katliamıyla, Zilan Deresi katliamıyla, Enfal, Halepçe ve Dersim katliamlarıyla katledilme sürecinin son halkası olarak tarihteki yerini almıştır.

İslam, zulüm kimden gelirse gelsin onun karşısında olmayı; mazlum kim olursa olsun onun yanında durmayı esas alan ve adaleti emreden yüce bir dindir. Bu itibarla aziz dinimiz İslam’ın bize yüklediği sorumluluğun bir gereği olarak Roboski’nin mazlum evlatlarına Allah’tan rahmet diliyor, bu kirli katliamı lanetliyor ve geciken adaletin bir an önce gerçekleşmesini beklediğimizi ifade ediyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık