Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa AKPARTİ'YE ÇELENK BIRAKMA GERGİNLİĞİ

AKPARTİ'YE ÇELENK BIRAKMA GERGİNLİĞİ

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞanlıurfa’da, cezaevinde fiziki saldırıya maruz kaldığı iddia edilen çetebaşı Öcalan’a yönelik uygulamaları protesto için toplanan ve

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2008 Salı 14:14
AKPARTİ'YE ÇELENK BIRAKMA GERGİNLİĞİ
AKP il binası önüne siyah çelenk bırakmak isteyen Barış Platformu üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Aralarında Demokratik Toplum Partisi (DTP), İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) de bulunduğu 14 kuruluş tarafından oluşturulan Şanlıurfa Barış Platformu, Kürt sorunu ve Öcalan’a saldırı iddiaları ile ilgili basın açıklaması yapmak ve AKP il binasına üzerinde ‘İşkence insanlık suçudur’ yazılı siyah çelengi bırakmak üzere Karakoyun İş Merkezi önünde toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı AKP ve DTP il binalarının bulunduğu Karakoyun İş Merkezi önünde toplanan yaklaşık 50 platform üyesi adına basın açıklamasını okuyan İHD Şanlıurfa Şube Başkanı Sedat Gözkıran, “15 Ekim’de Sayın Abdullah Öcalan ile görüşen avukatları müvekkillerinin işkence, kötü muamele ve ölüm tehdidine maruz bırakıldığını açıklamışlardır. Bu açıklamalardan Öcalan’ın yaşam hakkının tehdit altında olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu bu durum infiale neden olmuş, derin toplumsal kırılmalara yol açabilecek bir duruma gelmiştir. Tüm ülkede olaylar yaşanmış halkın demokratik tepkisine çok sert şekilde ve yer yer silahla müdahale edilmiştir” dedi.

Açıklamanın tamamlanmasının ardından platform üyeleri, yanlarında bulunan siyah çelengi AKP il binasının kapısına bırakmak istedi. Yürümeye başlayan grup, parti binasına 10 metre mesafede Emniyet Müdür Yardımcısı Yaşar Aslan Durmaz tarafından durdurularak, daha fazla ilerlemelerine izin verilmeyeceği uyarısı yapıldı. Ancak, çelengi parti binasının kapısına bırakmakta ısrar eden platform üyeleri ile polis arasında yaşanan sözlü tartışma uzayınca, bölgeye çevik kuvvet polisleri takviye olarak çağrıldı. AKP il binasının girişinde alınan güvenlik önleminin ardından DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan, iki kişinin çelengi AKP kapısına bırakarak dönmeleri önerisinde bulundu. Ancak, bu isteğin de olumsuz yanıtlanmasının ardından polis ile partililer arasında kısa süreli arbede yaşandı. Dağılmaları için 5 dakika süre verilen kalabalık, ısrarcı olunca polis, müdahale etmek istedi. Bunun üzerine bir kez daha arbede çıktı. AKP binasına bırakılmak istenen çelenk de ayaklar altında kalınca parçalandı. Yaklaşık 1.5 saat devam eden gerginliğin ardından grup, 5 dakika oturma eylemi yapıp dağıldı.
Polis bölgede yeni bir gerginlik yaşanmaması için önlem aldı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık