Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa CEYLANPINAR'DA KURA İZDİHAMI

CEYLANPINAR'DA KURA İZDİHAMI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nde bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından

Giriş Tarihi: 27 Ocak 2010 Çarşamba 11:36
CEYLANPINAR'DA KURA İZDİHAMI
alınacak 198 daimi işçi için kura çekimi yapıldı.

9 bin 792 kişinin başvurduğu işe alınacak kişiler noter huzurunda kurayla belirlendi. İşçi adayları kuranın çekildiği salona girmek isteyince izdiham yaşandı. Binlerce kişinin dışarıda soğuk hava altında umutla isimlerinin çıkmasını beklediği kura çekiminde 198 kişi iş bulmanın sevincini yaşarken, 9 bin 594 kişi kişi ise üzülerek evlerine döndü.
TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde çalıştırılmak üzere, 118 traktör sürücüsü, 25 beden işçisi, 10 elektrikçi, 10 fidanlık işçisi, 8 su pompası operatörü, 5 iş makinesi operatörü, 4 kaynakçı, 2 tamirci, 4 selektör ustası, 2 sıhhi tesisatçı, 5 tarım aletleri bakım onarımcısı, 3 tornacı ve 2 oto elektrikçisinin alınacağını geçen ay içersinde duyurmuştu. İş bulma umuduyla İŞKUR'a müracaat eden ve en az ilköğretim mezunu olma şartı aranan 198 kişinin alınacağı işe kriterlere uygun 9 bin 792 kişi başvurdu. Müracaatların sona ermesiyle birlikte, işe alınacak kişilerin kura çekimi ile belirlenmesi kararlaştırıldı. Bugün öğleden sonra TİGEM yemekhanesinde noter huzurunda yapılan kura çekimi için buraya gelen işçi adayları, yemek salonuna bir anda girmeye çalışırken izdiham meydana geldi. İzdiham esnasında birçok kişi ezilme tehlikesi geçirirken, içeri girmeyi başaramayanlar ise salon dışına kurulan hoparlörler aracılığı ile isimleri çıkanları öğrenme fırsatı buldu.

SALONU İŞSİZLER DOLDURDU

İş bulma umuduyla başvuru yapanlar, kısa sürede TİGEM'e ait yemekhane salonunu doldurunca, başvuru sahiplerinin büyük bir kısmı salonunun dışında soğuk hava altında bekledi. Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olası kavga ve izdihama karşı hem salonda hem de bahçede önlem aldı. Salon içinde ve dışarıda bekleyen binlerce işsiz kurulan ses ve görüntü sistemleriyle okunan numaraları tek tek takip etti.

Türkiye'deki işsizliği gözler önüne serdiği TİGEM'de, başvuranların verilen numaraların yazıldığı küreden noter huzurunda ilk kura çekildi. Ceylanpınar Noter Vekili Necmettin Önen tarafından gerçekleşen kura çekiminde 4 öğrenci görev alarak karıştırdıkları pinpon toplarını küreden çekti. Dışarıda soğuk havada saatlerce umutla bekleyen binlerce kişi, “İnşallah ismimiz çıkar. Tek umudumuz kalıcı bir işe sahip olmak. Ama bu kadar aday içerisinde ismimizin çıkması çok zor fakit umut fakirin ekmeği, ‘ya çıkarsa’ diye bekliyoruz” dedi.

TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ali Yıldırım'ın, komisyon başkanlığını yaptığı ve yaklaşık 3 saat süren kura çekiminin ardından iş sahibi olan 198 kişi büyük sevinç yaşarken, 9 bin 594 kişi ise üzüntüyle evlerinin yolunu tuttu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık