Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa ŞANLIURFA'DA 2. AIDS'Lİ KAN SKANDALI

ŞANLIURFA'DA 2. AIDS'Lİ KAN SKANDALI

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAGeçen ay merkeze bağlı Ulucanlar Köyü’nün Karagöz Mezrası’nda üzerine sıcak su dökülen Y.Ç., Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi’ne kaldırıldı. Burada tedavisi sırasında küçük çocuğa daha önce bir bağışçıdan alınan

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2008 Cumartesi 23:29
ŞANLIURFA'DA 2. AIDS'Lİ KAN SKANDALI
kan verildi. Ancak sağlığı düzelmeyen minik Y.Ç. tedavi için Adana’ya götürüldü. Adana’da yapılan kan analizlerinde HIV virüsünden şüphelenen doktorlar, Y.Ç.’nin kan örneğini Ankara Hıfzıssıhha Kurumu’na gönderdi. 

‘HIV pozitif’ çıktı

Ankara’ya gönderilen kan örneğin ‘HIV pozitif’çıkması üzerine, aileyi Ankara’ya gönderdi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisine başlandı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen bir başmüfettiş, inceleme başlattı. İhmali bulunduğu ileri sürülen bir hemşire ile kimlikleri açıklanmayan bazı görevliler açığa alındı. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Nevzat Yetkin ile Şanlıurfa Devlet Hastanesi Başhekimi İdris Ahmet Çakır olayı doğrularken açıklama yapmaktan kaçındı.

Anne ve bebek ölmüştü

1996 yılında Şanlıurfa Doğum Hastanesi’nde sezaryenle yaptığı doğum sırasında Kızılay’dan alınan kandan AIDS kapan Müzeyen Işıkgöz, 2 yıl sonra bebeğini kaybetmişti. Müzeyyen Işıkgöz ise 2007’de öldü. Işıkgöz Ailesi, açtığı davada 110 bin YTL tazminat almıştı.

İzmir’de de AIDS’li kan

İkinci bir vaka da yine 1996’da İzmir’de yaşanmıştı. Prematüre doğan Y.O’ya 20 günlükken Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde Kızılay’dan alınan kan verildi. Kanı verilen donör 6 ay sonra yeniden Kızılay’a kan bağışında bulununca, AIDS olduğu anlaşıldı. Bebeğe de test yapıldı ve HIV virüsünün bulaştığı anlaşıldı. Y.O. hala yaşıyor, ailesi de 152 bin YTL manevi tazminat aldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık