Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi SİVEREK’TE EN GÜZEL ÖRNEK HZ. MUHAMMED SEMİNERİ

SİVEREK’TE EN GÜZEL ÖRNEK HZ. MUHAMMED SEMİNERİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde faaliyet gösteren Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, “En Güzel Örnek Hz. Muhammed” konulu seminer düzenlendi.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma 10:29
SİVEREK’TE EN GÜZEL ÖRNEK HZ. MUHAMMED SEMİNERİ
Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından dün akşam dernek binasında “En Güzel Örnek Hz. Muhammed” konulu seminer düzenlendi. Programa konuşmacı olarak Âlimler ve Medreseler Birliği İTTİHAD Üyesi Molla Beşir Şimşek katıldı. Müslümanların bugün yaşanan bazı gelişmelerden sonra İslami davet metodu konusunda kararsızlığa düştüğüne dikkat çeken Şimşek, “ Kur’anı kerimde Allahu Teâlâ, ‘Allah Resulünde sizin için güzel örnekler vardır’ diyor. Bazen söyleniyor. Biz de şaşırdık, kime uyacağız? Kimin peşinde koşacağız? Kime tabi olacağız? Kime inanacağız? Şaşırıp kaldık. Bu sözü sizlerde duymuşsunuzdur? Sohbet konusu olarak güzel ahlakı mı seçtiniz, sohbetinizin tamamını bu ayetin şu ifadesinin üzerinde uzattıkça uzatabilirsiniz. Allah Resulünde sizin için güzel örnekler vardır. Ahlak yönüyle, edep yönüyle, merhamet yönüyle, dürüstlük yönüyle ve tüm yönleriyle bize en güzel örnektir. Madem rabbimiz ‘sizin için Allah Resulünde sizin için güzel örnekler vardır’ buyuruyor, o zaman peygamberin insanlığın kurtuluşu için mücadele verirken, insanlığın hidayeti için çaba gösterirken takip ettiği metot her neyse bugün bizlerde bu hususta Hz. Peygamberi örnek almak zorundayız. Zaten bunun dışında bir yol edindiğimiz zaman başarıya ulaşmamız da asla mümkün değildir. Tek başına yola koyulurken, yanında hiç kimse yokken, bütün dünya küfrüne ve şirkine meydan okurken, hangi yolu takip etti de, kısa bir zaman içerisinde insanlığı nereden nereye çıkardı. Bizlerin bu metotları iyi bilmemiz lazım, o metotları bugün hayatımızda rehber edinmezsek işimizde başarılı olmamız çok zor olur.

Allah Resulunun davet metoduna nasıl başladığına dikkat çeken Şimşek, “Resulullah, Allahu Teâlâ’nın, Kalk ta en yakın çevreni uyar, emriyle karşılaştığı zaman kalklı ve işe koyuldu. Bu iş nasıl olacak? Nasıl başarılacak? Bu kadar insanlığa karşı tek başıma ne yapabilirim? Gibi bir derdin içerisine girmedi. O ne yaptı kalktı ve uyarmaya başladı. Çadır çadır, ev ev, insan insan dolaşmaya başladı. Kur’anın metoduyla en yakınlarından başlayarak yola koyuldu” dedi.

Seminerin ardından Derneğin olağan genel kurul toplantısında dernek başkanlığına Abdulgafur karaca seçildi.

Program sonunda konuklara ikramda bulunuldu.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödeme tarihi belli oldu

Eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödeme tarihi belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık