Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi SİVEREK'TE KERGE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

SİVEREK'TE KERGE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

Siverek ilçesinde, ilçenin en iyi üzümü olarak bilinen şire üzümünden bulamaç, bastık, sucuk, kesme yapan vatandaşlar kış hazırlığı yapıyor.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2014 Çarşamba 14:00
SİVEREK'TE KERGE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

Siverek ilçesinde, ilçenin en iyi üzümü olarak bilinen şire üzümünden bulamaç, bastık, sucuk, kesme yapan vatandaşlar kış hazırlığı yapıyor.

İlçede sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte bağlardan toplanan şire üzümünü eve getirilip birçok işlemden geçiren vatandaşlar bulamaçtan pestil, sucuk, kesme yapılıyor.

Eve getirilen üzümler çuvallara koyulup daha sonra suyu sıkılan üzüm suyu büyük kazanlarda kaynatılarak bulamaç yapılıyor. 2-3 saat kaynatılan şire üzümüne un ve çeşitli maddeler konularak bulamaç haline getiriliyor.

Yapılan bulamaçlardan sucuk, pestil, kesme yapılıyor. Hazır olan bulamaç çarşaflara sürüp kurumaya bırakıyor.

Karpuzcu Köyü'nde bulamaç hazırlayan Hasan Bilgiseven, "Bağda topladığımız üzümleri eve getiriyoruz. Bir torbaya koyup basıyoruz. Şiresini çıkarıyoruz, süzüyoruz, kaynatıyoruz. Gece 2-3'te kalkıp bulamaç hazırlıyoruz. Şire üzüm suyunu kazana koyup ateşe veriyoruz. 2-3 saat kaynatıyoruz. Sonra bulamaç meydana geliyor. Bulamacı çarşaflara serip pestil için seriyoruz" açıklamasını yaptı.

Kendi bağlarında üzüm toplayan Cenap Karpuzcu ise bağa geldik üzümleri topladık üzümleri toplayıp at arabasına yükleyip köyü götürdükten sonra çıplak ayakla basıyoruz. Üzümün suyunu çıkardıktan sonra kaynatıyoruz ondan da pekmez ve bulamaç ve pestil yapıyoruz. Eskiden üzüm verimleri çok fazlaydı, değişen ilkim nedenleriyle bu yıl üzümlerimiz çoğu kurudu üzüm alamamaktayız bu nedenle devletten yardım bekliyoruz. Üzümlerimiz ilkbahardan beridir kurumuş durumda bu yıl fazla su alamadığı için kurudu üzümler devletten yardım bekliyoruz ifadelerinde bulundu.

Melik İren ise, sabah evden çıkıyoruz üzüm toplamaya at arabasıyla geliyoruz üzümleri toplayıp eve götürüyoruz bastırıyoruz bastırdıktan sonra bulamaç yapıyoruz, bulamacı yiyip çarşaflara sarıyoruz.

Mehmet Karpuzcu ise, sabah kalkıp üzüme geliyoruz çocukları alıp üzüp toplayıp eve götürüyoruz, ondan sonra üzümü basıyoruz pekmez yapıyoruz.

Haber: Bahattin YolaçanYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık