Çiftçiler sulama kanalını kapatarak eylem yaptı

HÜDA PAR Haliliye İlçe Başkanı Ali Durmaz, sulama kanalının suyu yetmediğinden dolayı eylem yaparak sulama kanalının suyunu kesen çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Çiftçiler sulama kanalını kapatarak eylem yaptı
Editör: Yaşar Aksoy
18 Eylül 2021 - 13:16 - Güncelleme: 18 Eylül 2021 - 15:54
Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde 5 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) tar
afından çekilen suyun tarlalarına yetmediğini ileri süren mahalle sakinleri, sulama kanalının suyunu kesti.


Şanlıurfa'ya yakşalık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Keremli (Ağveran) ve  Mağarıcık kırsal mahallesinde yaşanan sulama sorunu çiftçileri mağdur ediyor.Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaklaşık 5 yıl önce yapılan sulama kanalının, 80 bin dönümlük tarlalarını sulamaya yetmediğini ve bu yüzden ürünlerinin kuruduğunu ileri süren çiftçiler, tepkilerini göstermek amacıyla sulama kanalınının suyunu kapattı.
Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmek isteyen çiftçiler,  sorunlarının çözülmemesi halinde suyun tamamen kesilmesini talep etti.

Her yıl ürün başına dönüm başına 415 lira para ödediklerini belirten çiftçiler, mağdur olduklarını ve gelen icra kararları ile sarsıldıklarını ifade ettiler.

Sulama kanalındaki suyun yetersiz olmasından dolayı bazı durumu iyi olan çiftçilerin kurdukları su motorları ile tarlalarına su ulaştırdıklarını belirten çiftçiler, bunun ise kendilerine ek masraf olduğunu savundular.
Sulama kanalı elemanları ve jandarma ekipleri bölgeye gelerek çiftçilerden eylemlerini sonlandırmalarını istedi.
Bölgeye gelerek çiftçilerle ve sulama kanalı elemanları ile görüşen HÜDA PAR Haliliye İlçe Başkanı Ali Durmaz, çiftçilerin mağdur edildiğini belirterek mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

"Su sıkıntısı yüzünden ürünlerimiz kurudu"

Sulama sorunlarının yaklaşık 5 yıldır devam ettiğini belirten Çiftçi Muhammed Ali Baytar, "Mağaracık bölgesine yapılan proje yanlıştır. Bir hidrat, 200-300 dönüme muhataptır. Komşularımızla sorunlar yaşıyoruz. Su sıkıntısı çekiyoruz. Suyun derecesi 70-80 derece olması gerekirken buraya 30 derece geliyor. Su sıkıntısı yüzünden ürünlerimiz kurudu. Bizden 415 lira mısır parası alıyorlar. Mardin kanalının güneyinde Harran bölgesinde 90 liraya su satıyorlar. Bizden dönüm başına mısırdan 415 lira, buğdaydan 150-160 lira ve pamuktan ise 415 lira alıyorlar. Bölge halkı olarak çok mağduruz. Yapılan bu kanaldan su istiyoruz. Su bizim bölgemize gelmiyor. 80 bin dönümlük Mağaracık bölgesine yapılan projenin tamamı 163 bin dönümdür. 163 bin dönümün 80 bini Mağaracık bölgesine aittir. Bu bölgeye 5'er gün olmak üzere rotasyon yapıyorlar. Bölgeye rotasyon yapıldığı halde su gelmiyor. Şirket elemanlarının bilgisi dahilinde su gelmiyor."  ifadelerini kullandı.
"80 bin dönümün susuz olduğundan bahsediliyor"

Sulama kanalını kapatarak eylem yapan çiftçilerle görüşen HÜDA PAR Haliliye İlçe Başkanı Ali Durmaz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "HÜDA PAR Haliliye Teşkilatı olarak Mağaracık bölgesinde yaşanan susuzluk nedeniyle buraya geldik. Maalesef, sorunu yerinde dinledik. Sorun gerçekten de çok üzücü. 80 bin dönümün susuz olduğundan bahsediliyor. Buradaki kardeşlerimizin sorununu dinledik. Yetkililerin bir an önce bu soruna el atması gerekiyor. DSİ, Valilik ve diğer kurumlar; üzerine düşen görevi yapıp su yetişmeyen tarlalara su vermeleri gerekiyor." dedi.


Çiftçiler sulama kanalını kapatarak eylem yaptı

"HÜDA PAR olarak bu soruna eğileceğiz ve yetkililerle görüşeceğiz"

Yetkililere seslenerek halkın sorunlarının giderilmesini isteyen Durmaz, "Devletin ve DSİ'nin görevi; halktan para almak, yüklü faturalar çıkarmak değildir. Buradaki insanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve tarlalarına su yetiştirilmesi gerekiyor. Buraya kanal çekmek, sorumluluğu bitirmiyor. Su verildikten sonra da insanların tarlalarına su götürmek mecburiyetleri vardır. Buradaki çiftçi kardeşlerimiz bir mahsüle dönüm başına yılda 415 lira ödeme yapıyorlar; fakat verdikleri paranın karşılığını alamıyorlar. Yetkililere soruyorum! Çiftçi kardeşlerimize sahip çıkmazsak çiftçilik bittiği zaman 'biz çiftçilerimize destek oluyoruz, yardımcı oluyoruz' dediğiniz zaman çelişki olmaz mı? Mağaracık bölgesinde 80-90 binlik dönümü olan çiftçi kardeşlerimizin bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Bizde HÜDA PAR olarak bu soruna eğileceğiz ve yetkililerle görüşeceğiz. bu sorunun çözümü noktasında üzerimize düşeni yapacağız." ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 358 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yapıcıoğlu'na Şanlıurfalı muhtarlardan yoğun ilgi
Yapıcıoğlu'na Şanlıurfalı muhtarlardan yoğun ilgi
Siverek'te cinayet zanlısı 3,5 yıl sonra yakalandı
Siverek'te cinayet zanlısı 3,5 yıl sonra yakalandı