Çocuklar eğitime kaygılı bir şekilde başlayabilir!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Doktor Öğretim Üyesi Fethiye Kılıçaslan, okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin yaşayabilecekleri kaygılara dikkat çekerek anne babalara uyarılarda bulundu.

Çocuklar eğitime kaygılı bir şekilde başlayabilir!
07 Eylül 2021 - 12:42
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Doktor Öğretim Üyesi Fethiye Kılıçaslan, salgının etkisi devam ederken çocukların okula dönüşünde yaşanması muhtemel kaygılarla ilgili açıklama yaptı.
Çocukların salgın döneminde evde aileleriyle olmaya alıştığını ifade eden Kılıçaslan, salgın tehdidinin çocukların kaygılı bir şekilde eğitime başlamasına neden olabileceğine dikkat çekti.
Ebeveynlerin çocukların bu endişelerine karşı karmaşık bir görev üstlendiğini ifade eden Kılıçaslan, kendilerinden uzak olmanın güvenli olduğuna dair çocuklarına güvence vermek, onları dikkatli olmaya teşvik etmek ve durumun değişmesi durumunda esnek olmaya hazırlamak gibi görevlerin ebeveynleri beklediğini belirtti.

"Uzun süre ekran başında kalmak sağlık problemlerine yol açtı"

Önceki eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitim büyük ölçüde sonlandırıldığını ifade eden Kılıçaslan, "Ülkemizde 2020 yılı mart ayından bu yana devam eden COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında, geçen eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim büyük ölçüde sonlandırıldı ve uzaktan eğitime geçildi. Uzun süre ekran başında kalmak hem sağlık problemlerine hem de ruhsal sorunlara yol açtı. Bu sonbaharda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte sınıfa geri dönen çocuklar olağandışı zorluklarla karşı karşıya kalıyor ve bunlardan biri de aylarca birlikteliklerinin ardından ailelerinden ayrı kalma kaygısı. Bu durum bazı çocuklar için, salgında güvenli limanlarından ayrılma konusunda hissedebilecekleri kaygıya ek olarak ayrılık kaygısını da tetikleyecektir. " dedi.
"Öğrenme ve dikkat problemi yaşayan çocuklar bu kaygıyı yaşamaya daha yatkın olacaklardır"
Çocukların artık aileleriyle evde olmaya alıştığını belirten Kılıçaslan, "Salgından önce okula rahatça uyum sağlayan çocuklar bile şimdi ayrı olmayı stresli bulabilirler. Çocuklara şimdi dışarı çıktıklarında, diğer insanlara çok yaklaşmamaları, maskelerini takmaları, dezenfektan kullanmaları ve ellerini yıkamaları sık sık hatırlatılıyor. Bu durum çocuklarda endişe hissini arttırabilir ve akıllarına şu soruların gelmesine sebep olabilir; Geri dönmenin güvenli olduğundan emin miyiz? Ebeveynler, tekrar yüz yüze eğitimin askıya alınabileceği konusunda gerçek bir risk olduğunu da biliyorlar. Çocuklar o kadar uzun zamandır okula gitme rutininin dışında kaldılar ki zorlanmaları akla makul gelmektedir. Diğer yandan bazı çocuklar için aylarca evde  kaldıktan sonra okula geri dönmenin heyecanı, olası endişelerden daha ağır basacaktır. Özellikle duygusal açıdan hassas, sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşayan, akademik anlamda öğrenme ve dikkat problemi yaşayan çocuklar bu kaygıyı yaşamaya daha yatkın olacaklardır" diye konuştu.

Ebeveynler bu konuda ne yapmalı?

Kılıçaslan, ebeveynlerin çocuklarını kaygılarını gidermek için yapmaları gerekenleri şu şekilde sıraladı:
"Çocuğunuz size endişeli olduğunu veya bu olumsuz duygulara sahip olduğunu söylüyorsa, bunu anladığınızı hissettirin ve bunu ifade etmeleri için onlara zaman tanıyın. Çocuğunuz sizi özlediğini söylüyorsa, ‘Ben de seni özlüyorum ve okula gittiğin için seninle gurur duyuyorum.' deyin.

Ayrılıktan endişe duyan küçük çocuklar için, uzaktayken ne yaptığınızı ve nasıl güvende olduğunuzu bilmek yardımcı olur. Nerede olduğunuzu hayal etmelerine yardımcı olabilirsiniz. Çocukların olumlu şeylere odaklanmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da okulla ilgili iyi şeyler hakkında konuşmalarını sağlamaktır.
Belli rutinler oluşturun. Uygun saatlerde yatıp kalkmasına destek olun. Okul için gerekli araç ve gereçleri temin etmesine yardımcı olun. Rutinler çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.
Güvenlik önlemlerini vurgulayın. Çocuklarımıza hasta olmayacağımıza dair söz veremeyiz, ancak okulların riski en aza indirmek ve herkesi güvende tutmak için aylarca plan yaptığından emin olabiliriz.

Esneklik konusunda cesaretlendirin. Yüz yüze eğitime başlayan çocukların en azından belirli bir süre için uzaktan eğitime geri dönmeleri beklenebileceğinden, çocukların meydana gelebilecek değişikliklere hazırlıklı olduğunuzu bilmeleri faydalı olacaktır.

Çocuğunuz ayrılma sırasında iki veya üç haftadan uzun süredir ciddi krizler yaşıyorsa ve toparlanamıyor ve hatta üç veya dört haftadan fazla süre okulda kalamıyorsa mutlaka bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristinden yardım almanız gerekir." (İLKHA)

 
Bu haber 131 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı