Depremde zarar gören camilerin durumu değerlendirildi

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hasar alan camilerin son durumu değerlendirildi.

Depremde zarar gören camilerin durumu değerlendirildi
08 Aralık 2023 - 13:13
6 Şubat 2023 asrın felaketi olarak kabul edilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kent merkezinde 90, ilçelerde 26, toplamda 116 camide hasar oluşmuştu.

Meydana gelen depremlerin ardından Şanlıurfa’da bulunan camilerde hasar alan minarelerin tamamında bakım ve onarım çalışmaları yapılırken, tescilli yapı olan ve tarihi değeri bulunan Ulu Camii, Nimetullah Camii, Hasan Paşa Camii ve Selahattin Eyyubi gibi camilerde bakım onarım çalışmalarının Bilim Kurulu kararları doğrultusunda devam ettiği kaydedildi.

Az ve orta hasarlı camilerde onarım çalışmaları hızlı ilerlerken tescilli yapılardaki çalışmalarınsa 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği camilerdeki çalışmaların hızla bitirilmesi talimatını veren Vali Şıldak, yakın tarihte bu camilerin yeniden ibadete açılacağını söyledi.

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Yasin Akgül, İl Müftüsü Ramazan Tolan, Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı Erkan Delen, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hüseyin Aras, AFAD İl Müdürü Şelal Ufuk Ergeldi ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Şube Müdürü Rıdvan Tok katıldı.

 
Bu haber 617 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEM'e Şanlıurfa Büyükşehir Eşbaşkan adayı şoku
DEM'e Şanlıurfa Büyükşehir Eşbaşkan adayı şoku
Gülpınar'dan Çakar'a tepki
Gülpınar'dan Çakar'a tepki