DEVA Partisi Siverek Devlet Hastanesindeki sorunların çözülmesini istedi

DEVA Partisi Siverek Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Ağırağaç, Siverek Devlet Hastanesindeki sorunları gündeme getirdi.

DEVA Partisi Siverek Devlet Hastanesindeki sorunların çözülmesini istedi
05 Eylül 2021 - 15:36 - Güncelleme: 05 Eylül 2021 - 15:44
Siverek Devlet Hastanesi ile ilgili sosyal medyada ve bazı web sitelerinde çıkan iddiaların ardından ilçe kaymakamlığı iddialara cevap vermişti.

DEVA Partisi Siverek Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Ağırağaç, Siverek Devlet Hastanesindeki sorunları gündeme getirdi.

Hastanelerdeki sağlık personeli yetersizliğinin utanç verici olduğunu ifade eden Ağırağaç, "Bugün 250 bin nüfusa sahip, 45 ilden büyük olan bir ilçede Covid -19 salgınının yükselişte olduğu aşikârken sağlığın önemine dem vurmamız gereken bu zamanda maalesef ki hastanelerimiz de sağlık personelinin ve hijyen eksikliğini  çekmemiz çok acı verici olmasının yanı sıra  bir o kadar da utanç vericidir.  İlçe halkımız bir yandan Covid ile mücadele etmeye çalışırken diğer  yandan da sağlık sorunlarından dolayı hastaneye gittiklerinde  bekleme sürelerini azaltmak adına iktidarın bu doğrultuda caba sarf etmesi gerekirken var olan personellerin görevlendirme ile başka yerlere verilmesi veya eksik olan kadroların tamamlanmaması halkın sağlığını hiçe saymaktadır." dedi.

Hastanelerde bekleme sürelerinin uzun sürdüğüne dikkat çeken Ağırağaç, "Hastanelerde  bekleme sürelerinin uzun olmasının sağlık açısından ne kadar tehlikeli olduğu 7'den 70'e herkes tarafından bilinir. Sadece sağlık açısından olmayıp stres ortamı da oluşturmaktadır. Hastanelerde doktor ve sağlık çalışanının az olması bekleyen hastaların sinirleri gerilen vatandaşların doktorlar ile yaşadıkları tartışmalardan dolayı sağlıkta şiddet olaylarının artmasına da neden olmaktadır. Şiddete maruz kalan doktor veya sağlıkçının istifa etmesi başka problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır." şeklinde konuştu.

Memlekette Covid aşısının önemini anlatacak, halkı ikna edecek personellere ihtiyaç duyulduğunu belirten Ağırağaç, "Bu çalışmalar için daha çok sağlıkçının sahada  olmasına ihtiyaç duyulurken sayıca  yetersiz olan personellere aşı yapma yükümlülüğünün yanı sıra halkı ikna etme görevini üstlenmeleri kendilerini bir hayli yıpratmaktadır. Ülkenin ekonomik sıkıntılar çekmesi, bütçe de yeterli kaynağın olmaması sağlık mezunlarının atanmasına engel olmaktadır. Sağlık emekçilerinin kahramanca mücadelesine destek çıkıp boşlukları doldurup yüklerini bir nebze de olsa paylaşmamız gereken  bu dönemde, mevcut iktidar durumu izlemekle yetinmektedir. Lakin izledikleri bir filmin fragman sahnesi değildir, kötüye giden sağlık sorunları, diploma sahibi olup hayatlarını kurabilmek için çabalayan gençlerin hayalleri ve bunlarla birlikte çocukları için  emek harcayan ailelerin emeklerinin suya düşmesidir." ifadelerini kullandı.

Siverek Devlet Hastanesinde problem sadece bu mudur? Tabi ki de değil!

"Hijyene en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda hastane içerisindeki gerekli  donanımın sağlanamamasından dolayı temizlik içler acısı… Wc'lerde temizliğin en önemli maddesi olan sabunun bulunmaması, ne yazıktır ki kendi ihtiyacı için temizlik malzemesini personelin yanında getirmesi 21.yüzyıl Türkiye’sinin içler acısı halini ortaya koymaktadır. Sanırım 21. yüzyılda Siverek halkının hastaneye giderken sabununu da cebinde götürmesi gerekmektedir. Bu kötü sahnenin yine yeteri kadar personelin  olmamasından kaynaklandığını unutmamak gerekir. "

"Hastane neredeyse çürümeye bırakılmış bir gemi misali"

"10 kişinin yapması gereken işi 4 kişiye yaptırmaya kalkarsak istenmeyen sonuçların doğması kaçınılmaz hale gelir. Hastane neredeyse çürümeye bırakılmış bir gemi misali elini attığın yer kopuyor elini attığın yer mikrop kaynıyor. Bu durumlar göz önüne alındığında mevcut yönetimin yine sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz.  Günü kurtarmaktan ziyade çözüm odaklı bir yönetim olmak gerekir. Acilen Siverek Devlet Hastanesi için ihtiyaç duyulan sağlık çalışanlarından tutup temizlik bölümüne kadar gerekli olan tüm çalışmaların yapılması gerektiğini duyurmak isterim. Siverek olarak bu denli geri plana atılmamız ve bizim Siverek için gerekli çalışmaların yapılmadığını görmek üzücü. Bu yaşananların hesabını ahirette Allahu Teala'ya; sandık ta ise halka verileceği gün yakındır."

www.siverekgenclik.com

Bu haber 1263 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Huseyin Karabucak
  2 yıl önce
  Gercekleri soylemenin, yanlis ve eksikleri isaret etmenin "suc" sayildigi bugunlerde bunlari dile getirdiginiz icin kendi adima tesekkur ederim.
 • Sidar KALENDER
  2 yıl önce
  250 bin nüfuslu bir ilce de sadece acil için kullanılan bir hastanemiz var, vatandaşların hastane hizmeti için diyarbakır ve sanliurfayi tercih etmek zorunda kalması gerçekten içler acısı. Bunun geç kalınmış bir çağrı olduğunu düşünerek, ilk adımı atanlardan olduğunuz için size de teşekkür ederiz.
 • Seyithan Gelener
  2 yıl önce
  Birilerinin çıkıp yanlışa yanlış demesini(diyebilmesini) görmek beni çok mutlu ediyor. Tebrik ederim.