Düğünlerde silah sıkılmasına hayır dediler

Şanlıurfa’nın Akçakale ve Harran ilçesinde düğünlerde havaya ateş açılmaması için kampanya başlatıldı.

Düğünlerde silah sıkılmasına hayır dediler
17 Eylül 2023 - 18:49
Düğün kutlamalarında silahla havaya rast gelen ateş açılması yaralanmalara hatta ölümlere neden oluyor.

Akçakale ve Harran bölgelerinin kanaat önderlerinin öncülüğünde “Düğünümüzde Silaha Hayır" kampanyası başlatıldı.

Özellikle kırsalda düzenlenen düğünlerinde sıkça rastlanan bu tehlikeli gelenek, birçok insanın ölümüne veya yaralanmasına neden olmuştu.

Ayrıca, bu uygulamanın düğünlere katılan çocuklar üzerinde yarattığı korku ve endişe de göz ardı edilmedi.

Bu soruna bir çözüm bulma amacıyla Akçakale ve Harran bölgelerinin kanaat önderleri harekete geçti. "Düğünümüzde Silaha Hayır" adını verdikleri kampanya kapsamında, düğün sahipleri artık düğünlerin yapıldığı binaya uyarı pankartı asarak misafirleri kibarca uyaracaklar. Bu adımın, düğünlerde yaşanan acı olayların önüne geçmek için büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor.

Bu hafta gerçekleşen bir düğünde açılan pankartla, bu yasak ilk defa uygulamaya konuldu. Düğün sahipleri, düğünlerin sevinç dolu günler olduğunu ve bu mutlu anları acılara dönüştürmek istemediklerini belirttiler.

Düğüne katılan misafirler, pankartı görünce önce şaşırıp daha sonra bu önemli uyarıyı takdirle karşıladılar. Düğün sahibi Halil Yılmaz, "Düğünlerde yaşanan sevinçli bir günün acıya dönüşmemesi için artık silahsız bir şekilde düğünlerimizi yapmak istiyoruz. Kanaat önderlerimizin de aldığı kararları uygulamak için bu pankartı astık. Kimse en sevinçli günümüzde evimizi yas evine çevirmesin. Artık mutlu bir şekilde eğlenip düğünlerimizi yapmak istiyoruz. Bu yüzden böyle bir pankart asarak gelen misafirlerimize kibar bir şekilde uyarımızı yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Pankartın, köy düğünlerinde örnek olması ve düğünlerde yaşanacak acı olayların önüne geçmek için önemli bir adım olduğunu belirten Yılmaz, bu kampanyanın diğer bölgelere de ilham kaynağı olmasını umut ediyor. "Düğünümüzde Silaha Hayır" kampanyası, toplumun güvenliğini ve huzurunu koruma yolunda önemli bir adım olarak tarihe geçeceği belirtiliyor.

 
Bu haber 545 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek 1. Kitap Fuarı'nın açılışı yoğun bir katılımla yapıldı
Siverek 1. Kitap Fuarı'nın açılışı yoğun bir katılımla...