Görme engelli kız parmak uçları ile Kur'an'ı Kerim hatmetti

Şanlıurfa İl Müftülüğü ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Büyükşehir Engelli Koordinasyon Merkezinde eğitim gören görme engelli öğrenci Esra Deniz, 6 ciltten oluşan  "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an'ı Kerim’i hatim etti.

Görme engelli kız parmak uçları ile Kur'an'ı Kerim hatmetti
14 Mayıs 2024 - 12:40
Haliliye İlçesinde bulunan Engelli Koordinasyon Merkezinde, görme ve zihinsel engelli öğrencilere yönelik Kur’an-'ı Kerim dersleri veriliyor. Eğitimler, görme ve zihinsel engelliler için oluşturulan özel sınıflarda veriliyor.

İl Müftülüğü Personeli Zeynep Akbaş, Engelli Koordinasyon ve Yaşam Merkezindeki görme engelli öğrencilere "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an'ı Kerim okumayı öğretiyor.

19 yaşındaki görme engelli öğrenci Esra Deniz, yoğun bir emeğin ardından 5 ay kısa gibi süre içerisinde 6 ciltten oluşan "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an'ı Kerim’i hatim etti.

Öğrencilerinin çok azimli olduğunu belirten Kur’an öğreticisi Zeynep Akbaş, "Bizim öğrencilerimiz çok gayretli, hepsi çok azim gösteriyor. Esra öğrencimizde günlerce emek vererek, Kur’an-ı hatim etti." diye konuştu.

Verilen hizmetin önemine değinen Haliliye İlçe Müftü Vekili İbrahim Halil Aslan, "Öğrencilerimiz başta Kur’an'ı Kerim olmak üzere dini kitaplarımızın tamamını başkanlığımızın yayınlarında olan Braille alfabesiyle basılmış kaynaklardan istifade ediyor. Buradaki gençlerimize, kardeşlerimize dini muhibbini İslam'ın temel kaidelerini ve başta kitabımız olmak üzere hocamızın rehberliğinde öğretiyoruz. Bunun da çok da faydasını görüyoruz. Buraya zaman zaman gelerek bunları dinliyoruz. Çok güzel çalışmaların olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Hem zihinsel, hem de görme engelli vatandaşlar, zamanın büyük bir bölümünü koordinasyon merkezinde geçirme fırsatı yakalıyor. Engelli vatandaşlar, verilen eğitimler sayesinde engelleri bir bir aşıyor.  Kur’an'ı Kerim eğitimin yanında temel dini dersler de veriliyor.

GAPGündemi

 
Bu haber 354 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Tonlarca Bozuk Gıda Maddesi İmha Edildi
Şanlıurfa'da Tonlarca Bozuk Gıda Maddesi İmha Edildi
Şanlıurfa'da SOLOTÜRK gösterisi
Şanlıurfa'da SOLOTÜRK gösterisi