Gülpınar: Batı, Türk vatandaşlarının sandığa gitmemesi için çok uğraştı

AK Parti Genel Başkan Danışmanı M. Kasım Gülpınar, “Türkiye, şimdiye kadar Avrupa’daki hiçbir seçime müdahil olmadı. Görüş bildirmedi. Ancak Batı için bu geçerli değil. Onlar çok açık bir şekilde Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlar.” dedi

Gülpınar: Batı, Türk vatandaşlarının sandığa gitmemesi için çok uğraştı
26 Mayıs 2023 - 19:57
2. Tura kalan Cumhurbaşkanı Seçimlerinin Avrupa’daki yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Danışmanı M. Kasım Gülpınar, “Türkiye, şimdiye kadar Avrupa’daki hiçbir seçime müdahil olmadı. Görüş bildirmedi. Ancak Batı için bu geçerli değil. Onlar çok açık bir şekilde Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlar” dedi

Uzun süre TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı olarak görev yapan ve Batı ülkelerinin Türkiye’ye olan tavrını ve son seçimlere ilişkin politikalarını yorumlayan Gülpınar, “Avrupa’nın farklı ülkelerinde milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Bilinenin aksine bu vatandaşlarımız birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorlar. Irkçılık Batıda hızla yükseliyor. Onlar da yıllardır çeşitli ayrımcılıklara maruz kalıyorlar. Bugün güçlü bir Türkiye, o ülkelerde yaşayan insanlarımıza güven veriyor. Türkiye güçlendikçe, burada yaşayan vatandaşlarımız da elbette gururlanıyorlar. Muhalefet, ülke içinde olduğu gibi Avrupa’daki vatandaşlarımızın da Cumhurbaşkanımıza teveccüh göstermesine katlanamıyor. Oradaki insanımıza da uzaklar. Yurtdışındaki vatandaşlarımızı da tanımıyorlar. O insanların karşılaştığı problemlerden habersizler. 

Yurtdışı sandıklarından da Erdoğan çıkınca, çifte vatandaşlığı kaldırmaktan bahsettiler, o insanları da tercihlerinden ötürü aşağıladılar” diye konuştu.

Türlü engeller çıkardılar, sandık sayısını azalttılar

Batılı devletlerin Türkiye’deki seçime doğrudan müdahil olduğunu dile getiren AK Parti Genel Başkan Danışmanı M. Kasım Gülpınar, “Batı; güçlü ve istikrarlı bir Türkiye istemediği için demokratik seçimlere müdahale etmeye çalışıyor. Bu tutum asla kabul edilemez. Yurtdışında oy kullanımını engellemek için çeşitli zorluklar çıkardılar. Sandık sayısını azalttılar. İnsanlar oy kullanmak için kilometrelerce yol gitmek zorunda kaldı. Terör yandaşları sandıklarda vatandaşlarımıza saldırdı. Oyların yüksek çıktığı bölgelerde iptal işlemleri oldu. TV kanallarında, gazete ve dergilerde yazılanlardan bahsetmiyorum bile… Türkiye’ye karşı besledikleri kini her fırsatta ortaya çıkardılar. Biz ise hiçbir ülkenin seçimiyle alakalı görüş beyan etmedik. Türkiye; hiçbir zaman yurtdışında bulunan vatandaşlarına ‘Şu partiye destek verin, şu adaşa oy vermeyin’ yönünde bir beyanda bulunmamıştır. Ancak Avrupa ülkeleri için bu geçerli değil. Onlar çok açık bir şekilde Cumhurbaşkanımıza karşı olduklarını deklare ediyorlar. Hâlbuki güçlü bir Türkiye, bölgemizin yararına olduğu gibi Avrupa’nın da yararınadır” diyerek Türkiye’nin bölgede ve dünyada denge değiştiren bir aktör olduğunu vurguladı.

Kaynak: GAPGündemi.comBu haber 596 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karacadağ'daki yangında arı kovanları zarar gördü
Karacadağ'daki yangında arı kovanları zarar gördü
Urfa'da ormanlık alanlara giriş yasağı
Urfa'da ormanlık alanlara giriş yasağı