Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa DÜNYA GRİPLE, URFA KUDUZLA UĞRAŞIYOR

DÜNYA GRİPLE, URFA KUDUZLA UĞRAŞIYOR

Ali Leylak/Siverekgenclik Dünya Domuz gribi tehdidiyle karantina altına alınırken, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ise kuduz nedeniyle bazı köyler karantina altına alındı.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2009 Cuma 10:12
DÜNYA GRİPLE, URFA KUDUZLA UĞRAŞIYOR
Suriye sınırına yakın bazı köylerde , kuduz köpek tarafından ısırılan bir kişinin yaşamını yitirmesi, bir çocuğu ısıran köpeğin kuduz çıkması, bazı hayvanların da aynı nedenle telef olması yüzünden kuduz paniği yaşanıyor. 9 köy bu nedenle karantinaya alınıp, hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.

İlçeye bağlı Mert İsmail köyünde, 5 ay önce kuduz köpek tarafından ısırılan 29 yaşındaki Mehmet Bağış hayatını kaybetti. Aynı köpek tarafından ısırılan bir inek de telef oldu. Bu köy karantinaya alınırken, Karaca, Fıstıklı, Özgören, Tümsekli, Kurutepe, Çanakçı, Yumurtalık köylerinde de köpeklerin saldırısına uğrayan hayvanlar da peş peşe telef oldu.

Bu hayvanların kuduzdan öldüğü ortaya çıkması üzerine sınıra yakın bölgedeki tüm köyler karantinaya alındı. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'ten, Suruç'un Çaykara Köyü'ne akrabalarının yanına gelen 2 yaşındaki İrem Şahin'i ısıran köpeğinde kuduz olduğu tespit edildi. Köpek karantinaya alınırken, küçük İrem'in de tedavisine başlandı. Bu köylerde bilgilendirme ve aşılama çalışması başlatıldı. Köylere hayvan giriş-çıkışları yasaklandı, başıboş köpekler de toplandı.

1500 DOZ AŞI

Suruç İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehmet Demirbilek, köylerden son zamanlarda alınan ihbarlar doğrultusunda çalışma başlatıldığını belirterek, “Kuduz vakası görülen köylerimiz karantina altına alındı. Çalışmalarımız sırasında şüpheli hayvanlarla teması olan insanlara kuduza karşı aşı yapıldı. Toplam 1500 doz kuduz aşısı kullanıldı. Şüpheli ısırıklarla ilgili gelen tüm ihbarları anında değerlendiriyor ve tedavisini uyguluyoruz. Isırılan ve ilk aşıları Suruç'ta yapılan çocuğumuzun tedavisine Gaziantep'te devam ediliyor. Bir kişinin kuduz vakasından dolayı öldüğü ilçemizde, her türlü ihbarı anında değerlendiriyor ve gezici sağlık ekibimizle sürekli köylerimizde çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.
520 nüfuslu Çaykara Köyü'nün Muhtarı Bahri Dursun, köylerinde kuduz vakasının görülmesiyle sağlık görevlilerinin köylerindeki herkesi aşıladığını belirterek, “Köyümüz Suriye sınırına çok yakın. Bugüne kadar köyümüzde veya çevremizdeki köylerde kuduz ile ilgili bir tek şikayet yoktu. Ancak, bu yıl yaşadığımız bu vakalara yol açan köpekler geceleri Suriye'den geliyor. Bu köpekler köydeki diğer hayvanlarla boğuşuyor veya küçük çocuklarımıza saldırdıktan sonra kuduz ortaya çıkıyor. Suriye ile aramızda mayınlı bölge bulunuyor. Ama her yıl bölgedeki anız yakımı sırasında birçok mayının patlaması, kalanların da belki özelliğini yitirmesi yüzünden olsa gerek, köpekler sorunsuz sınırı geçiyor” dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık