Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi İKRA-DER: “HALEPÇE KATLİAMINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

İKRA-DER: “HALEPÇE KATLİAMINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Halepçe Katliamının 26. Yıl dönümü nedeniyle " Halepçe Katliamı'nı Asla Unutmayacağız" adlı seminer düzenlendi.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2014 Cuma 12:48
İKRA-DER: “HALEPÇE KATLİAMINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

ŞANLIURFA- Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Halepçe Katliamı’nın 26. Yıl dönümü nedeniyle, dernek binasında, “Halepçe Katliamını Asla Unutmayacağız” isimli bir seminer düzenlendi. Program okunan Kur’anı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Halepçe Katliamını anlatan Sinevizyon gösterisine geçildi.

Halepçe katliamı ile ilgili sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen İkra-Der üyesi Hüseyin Şeker, tarihin her döneminde zalimlerin boyun eğdiremedikleri mazlum halklara karşı katliamlar yaptığına vurgu yaptı.

Allahın koymuş olduğu sınırlara uymayanların karanlığa saplandıklarının altını çizen Şeker, “ Karanlığa saplanan kişi nereye gideceğini ne yapacağını bilmez, onun için bu tür kişilerden her şey beklenir. Allahu Teala bizlere üç türlü zulüm çeşidi olduğunu bildiriyor. Bunlardan birincisi İnsanların Allaha karşı işlemiş olduğu zulümler, ikincisi insanların insanlara karşı işlemiş olduğu zulümler, üçüncüsü ise kişinin nefsine karşı işlediği zulümlerdir. Allah korkusu olmayan Allaha ve Resulüne itaat etmeyen kişi kendine zulmetmiştir. Bu zulüm çeşitleri hepsi birbiriyle bağlantılı olup önce kişinin Allaha karşı olan zulmüyle başlar. Zalimler hem bu dünyada hem de Ahirette iflas etmiş kişilerdir. Çünkü bunu bizlere Allahın Resulü bildiriyor” dedi.

26 yıl önce Halepçe’de Saddam Hüseyin tarafından atılan sarin ve fosfor bombalarıyla can pazarının yaşandığına dikkat çeken Şeker, “Halepçe’deki katliamda ölenlerin çoğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşmaktadır. Oysa savaşın bile bir onuru vardır, fakat zalimler savaşta bile onur bırakmazlar. Bizim inancımızda, Hz. Peygamber bir yere sefere çıktığında çocuklara, yaşlılara, ağaçlara, kadınlara karışılmamasını emretmiştir. Fakat zalimler bırakın karışılmamasını her tarafı talan ederler. Şu anda da dünyanın birçok yerinde hala zulümler yaşanıyor ve devam ediyor. Özellikle yanı başımızdaki Suriye’de taş üzerine taş bırakılmadı, her taraf talan edildi. 150 bine yakın insan katledildi ve hala katledilmeye devam ediyor. Allah korkusu olan, meleklerden üstün duruma gelir ama bu korkuya sahip olmayan hayvanlardan daha aşağı duruma düşer” ifadelerine yer verdi.

Şeker konuşmasında, Halepçe, Hama, Sabra ve Şatilla, Susa, Başbağlar, Karacadağ ve son olarak Roboski katliamlarını hiçbir zaman unutmayacaklarını belirterek, Müslümanların bir an önce vahdet bulması için dua etti.

Program, Siverek İkra İlahi Grubu tarafından Halepçe Katliamı üzerine söylenen marş ile sona erdi.

www.siverekgenclik.comYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık