Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa KOYUN KOYUNA YOLCULUK

KOYUN KOYUNA YOLCULUK

Ali LEYLAKŞANLIURFA’da, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık koyunların taşınmasında ilginç görüntüler ortaya çıkıyor.Kurbanlıklar besiciler tarafından kent merkezindeki hayvan pazarına

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2007 Çarşamba 00:44
KOYUN KOYUNA YOLCULUK
otomobil, otobüs, minibüs koltuklarında getiriliyor. Köylerden gelen yolcularla birlikte, aynı minibüs ve otobüste şehre getirilen koyunlar için, mesafenin uzunluğuna göre yarı yolcu fiyatı olarak, 3 - 6 YTL arasında taşıma ücreti alınıyor. Bazı vatandaşlar da koyunlarını otomobillerin arka koltuklarında hayvan pazarına ulaştırıyor.
      Şanlıurfa’nın köy ve ilçelerinden hayvan pazarına kurbanlık getiren vatandaşların, koyun koyuna yolculukları objektiflere yansıyor. Merkeze bağlı Koruklu beldesinde oturan 39 yaşındaki Mehmet Bulut da, hayvan pazarından aldığı 5 koyunu otomobiliyle taşıdı. Koyunların ikisini bagaja, 3 koyunu ise otomobilin arka koltuğuna güçlükle yerleştiren Bulut, “Kendim ve akrabalarım için 5 kurbanlık aldım. Bunlar için özel bir kamyonet kiralamaya kalksam çok masraf olacak. Bu yüzden kendi arabamda taşıyorum. Nakliye masrafı ödememek için 30 kilometre yolu koyunlarla birlikte gideceğiz'' dedi.
      Pazara köylerden minibüs ve otobüslerle koyunlarını getiren besiciler, yarı ücret olarak alınan taşıma ücretinin yüksek oluşundan yakınıp, “Koyun başına mesafeye göre 3-6 YTL ücret ödüyoruz. Koyunlarımızı aynı gün satamayınca gidiş-dönüş ücreti ödediğimiz için masraflı oluyor. Koyunları özel nakliye araçlarla ile getirsek, astarı yüzünden pahalı olacak. Bunun için yine en ucuz yöntem koyunlara insanın yarı ücretini ödeyerek birlikte yolculuk yapmak'' diye konuştu.
      Şanlıurfa’da kurbanlık danaların fiyatları 1200-3500 YTL, koyunlar ise kilosu 5-6 YTL’den satılıyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık