Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Güncel SGK yapılandırılması için başvuru süresi uzatıldı

SGK yapılandırılması için başvuru süresi uzatıldı

SGK alacaklarının yapılandırılması için başvuru süresi 31 Aralık 2021 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2021 Çarşamba 16:33
SGK yapılandırılması için başvuru süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla, 7256 sayılı borç yapılandırma başvuru süresinin uzatıldığı haberi sonrasından bildirilen tarihlerde işlemlerini geciktirmiş vatandaşlar için yeni bir fırsat sunuldu.

SGK yapılandırılması için başvuru süresi 1 Şubat’a uzatılmasının ardından tarihi fırsatta son 10 güne girildi.

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü yazılı olarak yaptığı açıklamada "SGK alacaklarının yapılandırılması için son başvuru süresi 31 Aralık 2021 tarihiydi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ ın tensipleriyle 7256 Sayılı Kanun Yapılandırma başvuru ve ödeme süreleri uzatılmıştır. Buna göre 2020 yılı Ağustos ve önceki aylara ait sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, 31 Aralık 2020'den önce kesinleşen idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırma başvuru süresi; 1 Şubat 2021 tarihine, ilk taksit ödemesi ise 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır. Özellikle idari para cezası bulun işyerleri yapılandırma müracaatlarında halinde, borcun yüzde 50’ si silinmektedir. Ayrıca peşin ödemede Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 10'nun, en son 31 Mart 2021 tarihine kadar veya geç ödeme zammıyla birlikte 31 Mart.2021 tarihinde peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı silinecektir. Bu tarihi fırsatın kaçırılmamasını sigortalı ve iş verenlerimize önemle hatırlatmak isterim." ifadelerine yer verdi.

Ünlü son olarak şunları aktardı, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. SGK dan emekliliği hak edipte ödeme gücü olmayan vatandaşların anlaşmalı bankalardan kredi kullandırarak emekli olma imkanı sağlandı. Yapılandırmanın bitmesiyle birlikte bu sürede sona erecek."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Coronavirus'ten 66 kişi vefat etti

Coronavirus'ten 66 kişi vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık