Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş Siverek Devlet Hastanesi Covid-19 testi yapılmıyor iddialarını yanıtladı

Siverek Devlet Hastanesi Covid-19 testi yapılmıyor iddialarını yanıtladı

Siverek Devlet Hastanesi Başhekimi Muhammed Tosun, bir vatandaşın "Siverek Devlet hastanesinde Coronavirus testi yapılmadan Coronavirus tedavisi yapılıyor" iddialarına cevap verdi.

Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2020 Cumartesi 19:42
Siverek Devlet Hastanesi Covid-19 testi yapılmıyor iddialarını yanıtladı

Siverek Devlet Hastanesi Başhekimi Muhammed Tosun ortaya atılan iddia ile ilgili şunları kaydetti. "Hastanemize Coronavirus hastası ile temasta bulunduğunu söyleyerek gelen vatandaşlarımıza önlem amaçlı tedaviyi başlatıyoruz. Zaten tedavide uygulanan ilaçların herhangi bir yan etkisi yok. Hastanemize gelen her vatandaşımıza test yapamıyoruz. Çünkü Sağlık Bakanlığı Coronavirus ile mücadelede her gün farklı alagoritmaları hayata geçiriyor. Coronavirüs testinin yapılabilmesi için bazı ileri semptomlarım olması gerekiyor mesela solunum yetmezliği gibi bununda amacı kesin sonuçları elde etmek. Hastanemize koronavirüs şüphesi ile gelen her hastaya koronavirüs tedavisi başlatıyoruz diye bir durum söz konusu değil. Sadece Coronavirus'lü hasta ile temasta olduğunu söyleyerek gelen hastalarımıza önlem amaçlı bunu yapıyoruz."

TESTİN NEGATİF ÇIKMASI BİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR

Koronavirüslü hasta ile teması olduğunu söyleyerek gelen vatandaşlarımıza o anda yapacağımız testin negatif çıkması durumunda bile bu sonuca güvenilmeyeceğini belirten Başhekim Tosun şunları kaydetti. "Koronavirüs hastası ile temaslı olduğunu söyleyerek gelen hastalarımıza o anda yapacağımız testin doğru sonuçları olmayacak çünkü 14 günlük bir kuluçka dönemi var. Kişiden kişiye bu sürenin değiştini bazı kişilerde ilk hafta bazılarında son haftada semptomları görmek mümkün. Bu nedenle bizde vakit kaybetmemek adına temaslı vatandaşlarımıza önlem amaçlı tedaviyi başlatıyoruz. Buda hastalarımızın sağlığını düşünerek yaptığımız bir uygulama bununda hastalarımıza herhangi bir zararı yok" dedi.  

TEST YAPILMASI İÇİN İLERİ BELİRTİLER OLMASI GEREKİYOR 

Sağlık sektöründe çalışan bir yetkiliden edindiğimiz biligide Sağlık bakanlığı koronavirüs ile mücadelede farklı uygulamalar ve alagoritmaların günden güne geliştirildiğini belirterek şunları kaydetti. "Coronavirus salgın hastalığı ilk başladığı zamanlarda küçük belirtilerde bile test yapıldığını ancak daha sonra bu hastaların ilerleyen günlerde testlerin pozitif çıktığı gözlendi. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı testlerin yapılması için hastaların ileri derecede belirtilerin olması gerekiyor ki test yapılması gereksin. Bunun da nedeni ise kesin sonuçları görmek" dedi.  

Haber Merkezi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Maske takmadığı gerekçesiyle öğretmene kesilen para cezası mahkemece iptal edildi

Maske takmadığı gerekçesiyle öğretmene kesilen para cezası mahkemece iptal edildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık