• Reklam

Hangi iller partiler arasında el değiştirdi?

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre birçok il partiler arasında el değiştirdi.

Hangi iller partiler arasında el değiştirdi?
01 Nisan 2019 - 13:47

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre 25 ilin belediye başkanının partisi değişti. Kırklareli'de bağımsız aday kazandı.


Türkiye dün yerel yöneticileri seçmek için sandığa gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre birçok ilde belediye başkanlığı koltuğunun ait olduğu partiler değişti.


İşte el değiştiren şehirler ve partileri.


AK Parti


AK Parti bu seçimde 2014 seçimlerinde kazandığı 15 kentte sandıktan birinci parti olarak çıkamadı. AK Parti MHP'ye yedi CHP'ye ise sekiz kentin belediye başkanlığını verdi. AK Parti buna karşılık HDP'den üç, CHP'den iki ve MHP'den ise bir şehri aldı.


CHP


CHP ilk sonuçlara göre Giresun ve Zonguldak'ı AK Parti'ye, tekrar aday göstermediği Mehmet Siyam Kesimoğlu'na ise Kırklareli'yi kaptırdı. CHP kaybettiği üç belediyeye karşın Ankara başta olmak üzere Adana, Antalya, Artvin, Bilecik, Bolu, Mersin, Kırşehir ve Ardahan'ı Cumhur İttifakı'ndan aldı. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre İstanbul'da da Cumhur İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu yarışı önde götürüyor. CHP, Ardahan hariç kazandığı bütün yerlere Millet İttifakı'yla ortak bir şekilde girdi. Ardahan'da da HDP tarafından desteklendi.


MHP


31 Mart seçimlerinde en karlı çıkan partilerden biri MHP oldu. MHP, Cumhur İttifakı'yla ortak aday çıkarmadığı Amasya, Çankırı, Erzincan, Kastamonu, Kütahya, Bayburt ve Karaman'ı AK Parti'den aldı.


HDP


HDP, bu seçimde 2014 yılında kazandığı dört ili kaybetti. Ağrı, Bitlis ve Şırnak'ı AK Parti'ye Tunceli'yi ise Türkiye Komünist Partisi adayı Fatih Mehmet Maçoğlu'na kaptırdı. Kars'ı ise MHP'den aldı. (İLKHA)


 

Bu haber 1447 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum