Hilvan'da Şire Şenliği düzenlendi

Şanlıurfa’da bağbozumu geleneğini yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla Hilvan ilçesi Ovacık Mahallesi’nde “Şire Şenliği” düzenledi.

Hilvan'da Şire Şenliği düzenlendi
23 Eylül 2022 - 19:59

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa lezzetlerinin dünyaya tanıtıldığını söyledi.

Şanlıurfa’nın tanıtımı noktasında birçok festival, yarışma ve etkinlikler düzenleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi paydaş kurumlarla birlikte şiresiyle ünlü Hilvan ilçesi Ovacık (Hasenik) Mahallesi’nde Şire Şenliği düzenledi.Bastık, Çekçek, Cevizli Sucuk, Pekmez ve daha birçok ürünün gözlere hitap ettiği Şire Şenliğinde Hilvan Ovacıklı kadınların maharetli elleriyle yaptıkları envai çeşit yöresel lezzetlerin yapım aşamasından tadım aşamasına kadar geçen zahmetli süreç gözler önüne serildi.

Ovacık Mahallesi’nde düzenlenen Şire Şenliğine katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kurulan stantları gezdi. Başkan Beyazgül ve protokol üyeleri bağbozumu ve şire yapımına eşlik etti.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’ORGANİK ÜRÜNLER RAĞBET GÖRÜYOR’’

Tarımın şehri Şanlıurfa’da yetişen ürünlerin organik olduğunu ve insanların organik gıda ürünlerine rağbet gösterdiğini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Hasenik denince akla Şire, pestil geliyor. Buradaki üzüm Hasenik ile özdeşleşmiştir. Hasenikliler bu güzel meyvemizi markalaştırdılar. Ama bu markalaşmayla birlikte Hasenik’te markalaştı. Bir şira bu kadar mı lezzetli olur veya bir pestil bu kadar mı lezzetli olur. Hasenikli kızlarımız ve gençlerimizin ellerinden bu lezzetler ortaya çıkıyor. Bağbozumu ve şire büyük bir emek istiyor. Bir yandan Şanlıurfa’mızı tanıtıyorlar, bir yandan da en güzel ürünü ortaya çıkarıyorlar. Son zamanlar da tabi ki organik olan ürünler çok rağbet görüyor. Hasenik’in ürettiği bu ürünlerde tamamen organiktir. Şanlıurfa bir tarım şehridir. Bu tarım şehrinde birçok ürünün en iyisi en güzeli Şanlıurfa’da var. Şanlıurfa tarım şehri ile birlikte bir turizm şehri, tarih şehri, bir kültür şehri ama hepsi birbirini destekliyor. Müzik, lezzet, gastronomi, tarih, kültürle birbirini tamamlarsan o zaman sen bir cazibe merkezi haline geliyorsun ve bir turizm şehri haline geliyorsun. 12 bin yıllık geçmişimizle Şanlıurfa kadim şehir olmanın ötesinde bu şehirde medeniyetler kuruldu, bu şehir medeniyetlerin geçiş noktası, bu şehir kültür ve peygamberler şehridir. Bu nedenle her şeyin en iyisini Şanlıurfa burada elinde tutmuştur. Burası Nevali Çori’nin şehri ve buranın da geçmişi 11 bin yıla dayanmaktadır’’ dedi.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’ŞANLIURFA POTANSİYELİ GÜÇLÜ OLAN BİR ŞEHİR’’

Tarih, kültür, turizm ve tarım alanında Şanlıurfa’nın güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Başkan Beyazgül, ‘’Hilvan ilçemize çok büyük hizmetler yaptık. İlçemize kütüphane kazandırdık. Mezbaha, çevre yolu ve parklar yapıyoruz. Mezarlık alanlarını genişletiyoruz. Hilvan’da ne eksik ise Hilvan Belediye Başkanımız Aslan Ali Bayık ile birlikte el ele vermiş eksiklikleri gideriyoruz. Hilvan’ı eksiksiz bir hale getirme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Kırsalda plan ve program dahilinde yapılan çalışmalarda yüzde 95 oranında yollarımızı tamamladık. Gerek Şanlıurfa gerekse Hilvan’da şimdi atacağımız adımların en önemlisi kentsel dönüşümdür. Allah’ın izni ile bunu yapacağız. Hilvan Belediye Başkanımızın da bu konu da gayretleri var ve kentsel dönüşüm bizim için çok önemlidir. Belediyeler istihdam oluşturma görevi noktasında çok önde değillerdi ama bu dönemde gerek Büyükşehir Belediyemiz gerek ilçe belediyelerimiz fabrikalar da açtık. Şanlıurfa Belediyesi olarak fabrikalarımız çok yakında işçi almaya başlayacak. İstihdamı artırma noktasında OSB su projemiz devam etmektedir. Potansiyeli güçlü olan bir şehir, tarımı güçlü olan bir şehir, güçlü turizm ve genci olan Şanlıurfa elbette ki hakkettiği yere ulaşacaktır. Bunun yolu elbirliği ile çalışmaktan geçer, Gücümüzü birleştirmekten geçer, güçlü ortaklıklardan geçer, güçlü ittifaklardan geçer ve güçlü kardeşlikten geçer’’ dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise bir toplumun yörede yetiştirdiği ürünlere sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ile AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat ise birer konuşma yaparak Hasenik’te yetiştirilen ürünlerin lezzetine dikkat çekti.

Ovacık Mahallesi'nde düzenlenen Şire Şenliği etkinliğine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, AK Parti Hilvan İlçe Başkanı Mustafa Cidir, Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan,AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat,  Kamu Kurum Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber 530 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bucak'tan Yeni Buğday Pazarı ve Hal Pazarı müjdesi 
Bucak’tan Yeni Buğday Pazarı ve Hal Pazarı müjdesi 
İzol'un proje tanıtım toplantısı büyük bir katılımla gerçekleşti
İzol’un proje tanıtım toplantısı büyük bir katılımla...