HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan: Ankara, Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Ankara'dan Şanlıurfa'ya gönderilen bütçenin kent nüfusuna göre yetersiz olduğunu belirterek, kente yaşayan Suriyeli misafirlerin de göz önüne alınarak kente bütçe ayrılması gerektiğini ifade etti.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan: Ankara, Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor
22 Temmuz 2022 - 14:13
Her hafta Cuma günü Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta Ankara'nın Şanlıurfa'ya gönderdiği bütçe ile ilgili soruna dikkat çekti.

Şanlıurfa'ya gönderilen bütçe hesaplanırken kentteki toplam nüfusun yanlış hesaplandığını belirten Özaslan, "Ankara Şanlıurfa'ya haksızlık yapıyor. Sebebi ise merkezi yönetim tarafından Türkiye'nin tüm illerine, belediyelerine,  kurumlarına nüfus oranına göre bir bütçe gönderiliyor. Şanlıurfa nüfusu 2 milyon 180 bin küsurdur. Ankara Urfa'ya bütçe gönderirken sadece 2 milyon 180 bin kişiyi dikkate alarak bütçe gönderiyor. Hâlbuki Şanlıurfa'da 385.000 kayıtlı Suriyeli misafirimiz var. Dolayısıyla bu sayının da bütçeye dâhil edilmesi gerekir. Lütfen Ankara'dan Şanlıurfa'ya ve Suriyeli misafirlerin bulunduğu tüm illere gönderilen bütçe o ildeki gerçek nüfusa göre yani orada ikamet edenlere göre gönderilsin. Şanlıurfa'da oturan ikametgâha göre bakıldığında 2,5 milyonu aşan bir nüfus var. " ifadelerini kullandı.

"Biz hiçbir zaman partici değiliz, biz memleketçiyiz"

HÜDA PAR olarak konuyla ilgili çözüm önerilerini paylaşan Özaslan, "Şanlıurfa'nın 14 milletvekiline sesleniyorum! Diyorum ki lütfen herkes kendi yakasındaki parti rozetini bir kenara bıraksın, iktidar ve muhalefetteki bütün milletvekilleri bir araya gelsinler. Ankara'da ilgili bakanlıklarla görüşsünler gerekirse bunun için yasa değişikliği teklifinde bulunsunlar. HÜDA PAR olarak şunu söylüyoruz; 'Biz hiçbir zaman partici değiliz, biz memleketçiyiz.' 14 milletvekiline sesleniyorum; Sizde memleketçi olduğunuzu ispatlayın. Yereldeki bütün kurumlar bunun sıkıntısını yaşıyorlar. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bütün ilçe belediyeleri, Şanlıurfa Valiliği ve ilçe kaymakamlıkların hepsi bunun sıkıntısını yaşıyor. Tekrar söylüyoruz bu işin çözümü gerçek ikametgâha göre o ilde ne kadar insan yaşıyorsa ona göre bütçe ayrılarak gönderilmelidir." (İLKHA)


Bu haber 883 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem
Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem