İsim ve soyadı düzeltme başvuruları e-Devlet'ten yapılabilecek

Yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan isim ve soy isimler e-Devlet üzerinden mahkeme kararı aranmaksızın düzeltilebilecek.

İsim ve soyadı düzeltme başvuruları e-Devlet'ten yapılabilecek
10 Ekim 2021 - 16:42
Yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan isim ve soyisimler e-Devlet üzerinden mahkeme kararı aranmaksızın düzeltilebilecek.
İçişleri Bakanlığı, bir süredir e-Devlet üzerinde yapılmakta olan isim ve soy isim değişikliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Buna göre, ad ve soyad değişikliği başvuruları 3 yıl daha e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Bu gelişmenin ardından ilgili işlemler hakkında bilgi sahibi olanlar, isim soy isim değişikliği başvurusu nasıl yapılır, şartları neler ve kimler başvurabilir gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

Ayrıca maddenin geçerliliği için belirlenen sürenin bitmesi üzerine tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi sağlandı. Bunun yanı sıra maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adlarında mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanındı.

Bakanlık, genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen isimlerin de mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak tanındığını belirtti.

İsmini veya soyismini değiştirmek isteyen vatandaşlar, sağlanan bu imkandan 6 Aralık 2022 tarihine kadar yararlanabilecek.

Bakanlık, yapılan düzenlemeyle ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığını belirtti. Bu sayede 2017 yılından bugüne kadar 275 bin 808 kişi soyadını, 121 bin 65 kişi ise ismini düzeltti. (İLKHA) 

 
Bu haber 306 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum