İYİ Parti adayı Yetim engellilerle bir araya geldi

İYİ Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Emin Yetim, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Şanlıurfa’da farklı engelli dernek başkan, üye ve aileleri ile bir araya gelerek onları yalnız bırakmadı.

İYİ Parti adayı Yetim engellilerle bir araya geldi
10 Mayıs 2023 - 16:39

Türkiye'de her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Engelliler Haftası kapsamında, İYİ Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Emin Yetim, farklı engelli dernekleriyle bir araya gelerek bu özel haftayı kutladı. Yetim, Şanlıurfa'da bulunan farklı engelli derneklerin başkanları, üyeleri ve engelli aileleriyle bir araya geldi. Yemekli yapılan toplantıda, engelli vatandaşların yaşadığı sorunlar, çözüm önerileri ve toplumsal farkındalığın artırılması konuları ele alındı.

Toplantıda konuşan İYİ Parti Şanlıurfa Milletvekili adayı Emin Yetim, Türkiye'de engelli vatandaşların yaşadığı sorunların hala çok büyük olduğunu belirtti. Engellilerin eğitim, istihdam, sağlık ve ulaşım gibi temel haklarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca, engelli bireylerin toplumda daha fazla yer almaları ve katılımlarının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya katılan engelli dernekleri de yaşadıkları sorunları dile getirdi. Engellilerin istihdam edilememesi, eğitime erişimde yaşanan sıkıntılar, engelliler için uygun olan ulaşım araçlarının yetersizliği ve sağlık hizmetlerindeki eksiklikler konularında şikâyetlerini dile getirdiler.

Emin Yetim ise bu sorunların çözümü için İYİ Parti'nin programındaki çözüm önerilerinden bahsetti. Özellikle, engelli vatandaşların eğitim ve istihdam alanında karşılaştıkları zorlukların aşılması, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve engelsiz bir toplum oluşturulması için çalışacaklarını söyledi. Yetim,engelli bireylerin toplumun tüm alanlarında var olmalarını ve katılımlarının artırılmasını hedefleyen projeler üzerinde çalıştıklarını da belirtti. Yetim,Toplantıda son olarak, engellilerin güçlü yönlerinin de keşfedilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Engelli bireylerin topluma katkı sağlayacak pek çok yeteneği olduğu ve bu yeteneklerinin keşfedilmesiyle hem kendileri hem de toplum için faydalı olabilecekleri vurgulandı.

Özel bir mekânda yapılan toplantıda ayrıca Uzm. Dr. Bülent Güneş, Fizyoterapist Biz Derneği adına Uzm. Fzt. Yakup Gümüştaş, İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Zübeyde Benan Karakoyunlu ve İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanı Av. M. Sadık Köroğlu, günün anlam ve önemini anlatan birer konuşma yaptılar.

Şanlıurfa İYİ Parti Milletvekili Adayı Emin Yetim'in öncülüğünde gerçekleşen toplantıya Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İstihdam Derneği Başkanı Bedih Satoğlu, Şanlıurfa Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Şat, Şanlıurfa Işığım ol Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Zaloğlu, Şanlıurfa Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Habip Polat, Şanlı Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Osman Keskin ve bu derneklere bağlı bulunan üyelerin yanı sıra aileleri de katılım sağlarken gecede Türkiye’de çeşitli spor branşlarında engelli kategorilerinde başarılar elde etmiş olan başta Engelli Halter Türkiye Şampiyonu Mahmut Toprak’a, Görme Engelliler Atletizm Türkiye 2.si Ömer Zaloğlu’ya, Görme Engelliler Halter Türkiye ikincisi Müslüm Gözükara ve Ampute Futbol Genç Milli Takım Kalecisi Fatih Öztürk’e çeşitli hediyeler takdim edildi.

Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen gece yenilen yemekten sonra engellilerin gönüllerince eğlenmesi ile son buldu.Bu haber 232 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bugün vefat edenler
Bugün vefat edenler
Urfa'da Filistin'e özgürlük yürüyüşü  (Video)
Urfa'da Filistin'e özgürlük yürüyüşü (Video)