KOAH nedir? Belirtileri nelerdir?

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Edip Arpa, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

KOAH nedir? Belirtileri nelerdir?
29 Kasım 2023 - 11:21

 

KOAH’ın, kronik ve tıkayıcı bir akciğer hastalığı olduğu ifade eden Uzm. Dr. Edip Arpa, Sigara dumanı ve zararlı gazlara maruziyet sonrası solunum yollarında iltihap oluştuğunu ve bu iltihaplanma sonucu hava yollarının daralması ile geliştiğini ifade ederek şunları söyledi;

“KOAH'ın en önemli belirtileri giderek artan nefes darlığı öksürük ve balgam çıkarmaktır. Günde birkaç adet bile olsa sigaranın düzenli içilmesi KOAH oluşması için yeterlidir. KOAH tanısı, öykü fizik muayene ve solunum fonksiyon testi ile konur. KOAH sık görülen ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Tanısı konulan hastanın tedavisinin ilk ve en önemli adımı bir takım yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Sigara içmeyi bırakmak bunların en önemlisidir. KOAH ilaçlarını doğru şekilde ve zamanında kullanmak, grip ve zatürre aşılarını yaptırmak, yürüyüş yapmak, iyi ve doğru beslenmek koah tedavisinin önemli bileşenleridir. Hastalıkla başa çıkmada sigarayı bırakmak en önemli adımdır. Sigarayı bırakmak için, sigara bırakma polikliniklerinden destek alınabilir. Tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi ilaçların düzenli ve doğru şekilde kullanılması gerekir. İlaçları doğru kullanmak ve doktorun önerilerine uymak yaşam kalitesini arttıracaktır” dedi.

Bu haber 190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek'te Hamas liderinin çocukları ve torunları için gıyabi cenaze namazı
Siverek'te Hamas liderinin çocukları ve torunları için gıyabi...
Şanlıurfa'da havaya ateş açan iki kişi hakkında adli işlem yapıldı
Şanlıurfa'da havaya ateş açan iki kişi hakkında adli işlem...