Meme kanserinde erken tedavi hayat kurtarıyor

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Işıl Somalı, kadınlar arasında en çok görülen kanser türü olan meme kanserinde erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığını söyledi.

Meme kanserinde erken tedavi hayat kurtarıyor
22 Haziran 2022 - 12:12
Meme kanserinin Menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülmekle birlikte artık 20'li yaşlarda da görülme sıklığının arttığını belirten Prof. Dr. Işıl Somalı, hastalığın genetik faktörler, çevresel etkenler ve obezite gibi nedenlerle ortaya çıktığını dile getirdi.

Hastalık hakkında bilgi veren Prof. Dr. Somalı, “Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar arasında en sık gözlenen kanser türüdür. Hastalık, memede şişkinlik, şekil bozukluğu, kızarıklık, portakal kabuğu görünümü ağrı gibi semptomlarla kendini belli edebilir. Genç hastaların da bilinçlenmesi sebebiyle artık daha erken tespit edilebilmektedir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman hekime görünerek muayene olunması gerekmektedir.” diye konuştu.

“40 yaşından itibaren her kadının yılda 1 defa mamografi çekilmesi gerekmektedir”

Hastalıkta aile öyküsünün önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Işıl Somalı “40 yaşından itibaren her kadının yılda 1 defa mamografi çekilmesi gerekmektedir. Eğer kişinin annesi kardeşi veya teyzesi gibi akrabalarında daha önceden bu hastalık görülmüşse risk daha çok artmaktadır. Bu nedenle 20'li yaşlardan itibaren elle muayene ve mamografi ile takip edilmesi gerekmektedir. Bazı gruplarda meme MR'ı çekilmesi de gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

“Erken tedavi, başarı şansını artırmaktadır”

Hastalığın tedavisinde kişiye özel bir süreç izlendiğini kaydeden Prof. Dr. Işıl Somalı, şöyle devam etti: “Kitlenin tanısı konulduktan sonra cerrahi müdahale ile çıkarılması, kitlenin yanındaki lenf bezlerinin de alınması gerekir. Eğer lenf bezinde tutulum gözlenirse koltuk altı lenflerinin de alınması mümkündür. Hastanın patoloji sonucunda belirlenen tümörün cinsine göre hormonal tedavi, kemoterapi ve akılcı ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bazı tümörler daha büyük olduğu için cerrahi müdahaleden önce kemoterapi tedavisiyle tümör küçültülür. Meme kanserinin tekrarlama olasılığına karşı radyoterapi uygulaması da yapılabilir. Meme kanserinde gelişen teknolojiyle birlikte hasta 1 gün sonra hatta aynı gün taburcu edilebilir. Erken tedavi, başarı şansını artırmaktadır.” (İLKHA)
https://ilkha.com/saglik/meme-kanserinde-erken-tedavi-hayat-kurtariyor-199929

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek'te siyasi parti temsilcisinin aracı kundaklandı
Siverek'te siyasi parti temsilcisinin aracı kundaklandı
Başkan Çakmak'tan Başhekim Kırhan'a ziyaret
Başkan Çakmak'tan Başhekim Kırhan'a ziyaret