Özaslan: İnşaatların durmasıyla işsizlik arttı

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, depremin ardından tedbir amacıyla inşaatların durdurulmasının çeşitli mağduriyetlere neden olduğunu ifade etti.

Özaslan: İnşaatların durmasıyla işsizlik arttı
31 Mart 2023 - 11:56
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta yaşanan depremlerin ardından durdurulan inşaatların neden olduğu mağduriyetlere dikkat çekti.

Şanlıurfa'da durdurulan inşaatlardan dolayı mağdur olan işçi ve işverenleri ziyaret eden Özaslan, yaşanılan mağduriyetleri dinledi.


Mağduriyetlerini dile getiren işçiler;  "Ben kalıpçıyım. Depremden bu yana bütün işler durdurulmuş, evine ekmek götürmek zorunda kalan işçilerin hepsi mağdur. Kalıpçı olarak, demirci olarak hepimiz mağduruz."

"Depremden bu yana bütün işçiler mağdur. Şanlıurfa'da 150 bin inşaat işçisi şu anda mağdur durumda. 18 tane işçim var. Bunlardan 4 tanesi kiracı. Evimize ekmek götüremiyoruz. Ramazan geldi, bayram geldi. Babaların yüzünü çocuklarına ve eşlerine karşı daha da yere eğmeyin lütfen. Siz büyüklerimizden ricamız; lütfen bunu görmezden gelmeyin. Babalar evlatlarına ekmek götüremeyecek duruma gelmiştir. 2 aydır çok mağduruz. Lütfen buna bir an önce bir çözüm bulun."

"2 aydır binlerce işçi Şanlıurfa olarak, işsiz. Bize bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyoruz" diyerek mağduriyetlerini dile getirdiler.
İşçilerimiz diğer illere gitti

Durumdan şikâyetçi olan bir işveren ise "Bütün işçilerimiz çekip gitti. Hep Ankara'ya gittiler, İstanbul'a gittiler. Biz mağdur olduk. Söz verdiğimiz insanlara, sattığımız dairelerin teslimi için sözümüzü yerine getiremiyoruz. Ne oldu! Gecikmeden dolayı hiç kimseye sözümüzü yerine getiremedik. Bizim tek ricamız, şu an işlerin hemen başlamasıdır" diyerek şikâyetini dile getirdi.


Şanlıurfa'nın suçu ne?

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan "Hep beraber gördük, izledik. Şanlıurfa'da inşaatlar durdurulduğu için sektöre bağlı işsizlik had safhaya ulaşmış, öbür taraftan konut arzında da tabi ki problem ortaya çıktı. Şimdi yapılması gereken şey şu; ilgili kurumlar koordineli bir şekilde çalışacaklar, hızlı bir şekilde hareket edip bürokratik işlemlere hız kazandıracaklar ve inşaatlar kaldığı yerden tekrar devam etmeli. Bu karar bir an önce alınmalı. Öbür taraftan, belediyeler topu taca atmadan elini taşın altına koymalı, hızlıca hareket edip yeni temel atılacak yapılar için bir an önce izin vermelidirler. Bu konuda belediyeler topu taca atıyorlar. Çevre illerde bu izinler verildiği halde neden sadece Şanlıurfa bekliyor. Şanlıurfa'nın suçu ne?

Özaslan son olarak "Urfa'nın hâlihazırdaki 13 milletvekilini görürseniz, onlara deyin ki; Şanlıurfa’nın böyle bir sorunu var. Belki harekete geçerler..! Takdiri ise halkımıza bırakıyoruz." dedi.

Haber Merkezi


 
Bu haber 868 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek Hayvan Pazarında silahlı kavga: 1 ölü 5 yaralı
Siverek Hayvan Pazarında silahlı kavga: 1 ölü 5 yaralı
Siverekli öğrenciler madalyalarla döndü
Siverekli öğrenciler madalyalarla döndü