Özaslan: Taziye evleri tamamen ücretsiz olmalı

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, taziye evlerinde sunulan hizmetlerin tamamen ücretsiz olması gerektiğini belirterek, taziye sahibinden hiçbir ücret istenmemesi gerektiğini ifade etti.

Özaslan: Taziye evleri tamamen ücretsiz olmalı
24 Mart 2023 - 12:06
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta taziye evlerinde yaşanan sorunları gündeme getirdi.
Taziye evlerinde sunulan hizmetlerin ücretsiz olması gerektiğini belirten Özaslan, bu konuda belediyelere çağrıda bulundu.

Özaslan, "İnsanlar bir taraftan taziyeleriyle uğraşırken öbür taraftan taziye evi ücretleriyle uğraşmak zorunda kalıyor. Kimi insanlar var ki maddi durumu el vermediği için kendi evinde taziye yapmak zorunda kalıyor. Peki, olması gereken şey nedir? Belediyeler bütün taziye evlerinin işletmesini devralmalı, bütün yönetim belediyelerde olmalı. Belediyeler oraya bir personel tahsis etmeli ve hiç kimseden ücret talep etmemelidir. Çünkü acılar üzerinden gelir elde edilmez. Belediyeler hizmet kurumlarıdır, kâr amacı güden ticari kuruluşlar değildir. O yüzden, belediyeler bir an önce bu işe el atmalı ve taziye evi ücreti hiç bir zaman halktan talep edilmemelidir. Bırakalım insanlar sadece acılarını yaşasınlar. Onları başka sorunlar ile baş başa bırakmayalım" dedi.

Taziye evi olmayan aşiretlere de bir an önce tahsis yapılmalı


Özaslan "Diğer bir mesele var ki; Eyyübiye Belediyesi taziye evleri için bir kampüs yaptı. Bu kampüsün içerisinde birden fazla taziye evi var. Buradaki aşiretlere birer taziye evi tahsisi yaptı. Ama bu tahsis yapılırken bazı aşiretler es geçildi. Eyyübiye Belediyesi'ne çağrıda bulunuyoruz. Diyoruz ki; yaptığınız güzel bir uygulama, bunun için teşekkür ve tebrik ediyoruz. Fakat eksik bırakılan taraf; neden bazı aşiretlere bu tahsis yapılmadı. Şu an taziye evi olmayan aşiretlere de bir an önce tahsis yapılmalı diye, Eyyübiye Belediyesi'ne çağrıda bulunuyoruz" diyerek, belediyeyi adaletli davranmaya davet etti.

Şehrin farklı mahallerini ziyaret eden Özaslan, mahalle sakinlerini tek tek dinledi. Vatandaşlar, yaşadıkları mağduriyeti dile getirerek çözüm adına HÜDA PAR'ın kendilerine yardımcı olmasını istediler.

"Vatandaşlar taziye evi hizmetlerinin tamamen ücretsiz olmasını istiyor"

Sorunlarını dile getiren vatandaşlar, "Taziyemiz oldu, kendi acımızla uğraşırken mahalle sorumlusu belediye adına taziye evinin ücretini istiyor. Ben kendi derdime mi yanayım, taziye evinin parasıyla mı uğraşayım. O zaman belediye kaldırım yapmış, ben kaldırımda yürürken, kaldırım parasını da istesin" dedi.

Başka bir vatandaş ise "Taziyemizle uğraşırken bir yandan da taziye sorumlusu olan kişi de gidip geliyor taziye evi parasını istiyor. Peki, biz düğün mü yapıyoruz? Taziye mi yapıyoruz?" dedi.

Diğer bir vatandaş ise "biz şikâyetçiyiz. Bu taziye evlerinin ücreti kalksa daha iyidir. Bazı adamlar var ki taziye yemeğini yapamıyor. Taziye evi için 3 bin TL ödemek çok güç oluyor" dedi.

Şikâyetçi olan başka bir vatandaş ise "Urfa'daki taziye evlerinin ücret karşılığında taziye sahiplerine verilmesi gerçekten yanlıştır. Adamın ödeme durumu yok, fakirdir. Bir taraftan borçlanıp o paraları(ücreti) vermek zorunda kalıyor. Yani bunu belediyelerimizin üstlenmesi gerekir" diyerek talebini dile getirdi.

 
Bu haber 636 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek 1. Kitap Fuarı'nın açılışı yoğun bir katılımla yapıldı
Siverek 1. Kitap Fuarı'nın açılışı yoğun bir katılımla...