RTÜK'ten evlilik dışı ilişkileri normal gösteren dizilere ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), halkın değerleri ile uyuşmayan 'Sadakatsiz', 'Ramo', 'Öğretmen' adlı diziler ile bazı programların yayınlandığı kanallara para cezası kesti.

RTÜK'ten evlilik dışı ilişkileri normal gösteren dizilere ceza
06 Kasım 2020 - 15:15

RTÜK, 'Sadakatsiz', 'Ramo' ve 'Öğretmen' dizileri ile 'MasterChef Türkiye', 'Gündem Özel', 'Derin Futbol' programlarının yayınlandığı kanallara para cezası kesti.


'Evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösteren, çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller oluşturan' gerekçesi ile 'Sadakatsiz' dizisinin yayınlandığı Kanal D'ye, şiddet ve işkence görüntüleri içeren sahnelerinden dolayı 'Ramo' dizisinin yayınlandığı Show TV ile öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği kanaatine varılan 'Öğretmen' dizisini ekranlara taşıyan FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.


RTÜK, TV 8'in "MasterChef Türkiye" programında bir yarışmacıyı ağlatarak, stüdyodan çıkmasına sebebiyet verebilecek derecede yüksek ses tonu ile sarf edilen ifadeler ve yarışmacıya bağırılmasının insan onurunu zedelediği hükmüyle yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.


Derin Futbol isimli spor programı yayında dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verildiği uzman raporu ile tespit edilerek Beyaz TV'ye 6112 sayılı Kanun'un ihlali nedeniyle idari para cezası verildi.


Her hafta rutin olarak gündeme alınan vatandaşları kandıran yayınlara ilişkin raporlar neticesinde, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapılan Anadolu TV, Nehir, Süper TV ve Dolunay INT televizyonlarına ise ağır yaptırımlar uygulandı. (İLKHA)


Bu haber 5520 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi