Şanlıurfa'da düzensiz göç sorunu görüşüldü

Düzensiz Göç İle Mücadele Toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 21'inci yüzyılda düzensiz göçün küresel sorun haline geldiğini belirtti.

Şanlıurfa'da düzensiz göç sorunu görüşüldü
19 Nisan 2019 - 09:25

Şanlıurfa’da İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak Valileri, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri ve İl Göç İdaresi Müdürlerinin katılımıyla “Düzensiz Göç İle Mücadele Bölge Toplantısı” yapıldı.


Bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, düzensiz göçün Türkiye ve dünya açısından gittikçe büyüyen bir problem haline geldiğini kaydetti. Vali Erin, düzensiz göçün engellenmesi ve yönetimiyle ilgili bölge toplantısının Şanlıurfa’da gerçekleştirileceğini ifade ederek, toplantının hayırlara vesile temennisinde bulundu.


Düzensiz göçün, yasal olmayan yollarla bir ülkeye giriş yapan ve o ülkede kalmaya devam eden nüfus hareketi olduğunu ifade Vali Erin, artan iletişim ve ulaşım imkânlarının bu problemi küresel boyutta bir sorun haline getirdiğini belirtti. Dünyanın her tarafıyla iletişim imkânının kolaylaşmasıyla nüfus hareketlerinin yoğunlaştığını, bir ülkenin tek başına içinden çıkamayacağı bir göç sorununun ortaya çıktığını kaydeden Vali Erin, “21’inci yüzyılda bu sorun küresel bir sorun haline gelmiştir. Dünyanın küçük bir köy haline geldiği zamanda nüfus hareketlerinin yoğunlaştığını ve arttığını görüyoruz. Küresel bir problem olması nedeniyle de uluslararası işbirliğinin, koordinasyon içinde etkin bir mücadelenin yapılması, küresel çapta alınacak önlemlerin devreye sokulması gereken bir sorunla karşı karşıyayız.” dedi.


Türkiye’nin stratejik konumuna dikkat çeken Erin, “Türkiye’nin hem Asya ile Avrupa arasında hem de Afrika’nın da kesişme noktasında yer alan stratejik bir konumda yer alması nedeniyle göç gelişmelerinden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor.” diye konuştu.


Türkiye’nin, düzensiz göçün etkilerini en fazla yaşayan ülkelerden olduğunu dile getiren Vali Erin, Türkiye'nin 80’li yıllara kadar daha çok transit geçiş ülkesi halinde iken, refah düzeyinin artması sebebiyle düzensiz göçün de hedefi olan bir ülke haline geldiğini söyledi.


“Ülkemize sığınan 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyoruz”


Vali Erin, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece 2011 yılında Suriye’de yaşanan savaştan dolayı ülkemize sığınan 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyoruz. 4 milyon üzerindeki Suriyeli kardeşimizin 550 bine yakını da 7-8 senedir Şanlıurfalı kardeşlerimizin ev sahipliğinde, dünyanın hiçbir tarafında görülmeyen devlet destekleriyle burada yaşamaya devam ediyor. Nüfusunun dörtte biri kadar bir nüfusa ev sahipliği yapan bir şehirden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda medeniyet iddiasında bulunan, modernleşmeden dem vuran ve refah içinde yaşayan ülkelere de bir insanlık dersidir.”


“Türkiye son 15 yıldır yapılan hukuki düzenlemeler ile kararlılığını ortaya koyan ülkelerin başında gelmektedir”


Düzensiz göçün engellenmesi ve yönetilebilir olması için alınabilecek çok sayıda önlem olduğuna vurgu yapan Vali Erin,  “Son dönemlerde yapılan idari düzenlemeler, kolluk kuvvetlerimiz arasındaki yakın işbirliği, sınırlarımızın kontrol altına alınmasına yönelik yatırımlar ile uluslararası camianın bu sorunla mücadeleye katılmasına yönelik Türkiye’nin yaptığı çağrılar ve destekler büyük çalışmalardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aynı zamanda sınır aşan organize suçlarla mücadele ile insan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığıyla ilgili Birleşmiş Milletler protokollerine imza atmış bir ülkedir. Diğer taraftan, Türkiye yurtiçinde ve buna paralel olarak uluslararası örgütlere de üye olarak bu mücadelede kararlılığını ortaya koyan bir ülkedir. Son 15 yıldır yapılan hukuki düzenlemeler ile kararlılığını ortaya koyan ülkelerin başında gelmektedir.” diye konuştu.


Vali Erin, düzensiz göç ve buna bağlı sorunların çözümüne yönelik ülkeler arasında yakın işbirliği ve koordinasyon gerektiğini; ancak alınacak önlemlerin hiçbirinin sorunu tamamen çözemeyeceğinin bilinmesi gerektiğini dile getirdi.


“Dünyada yaşayan 7,5 milyar insanın yarısından fazlasının yoksulluk sınırının altında olduğunu biliyoruz”


Günümüzdeki kargaşa ortamının insanları güvenli bölgelere göç etmeye zorladığını belirten Vali Erin, “Günümüz dünyası, maalesef güçlülerin, emperyalist ve sömürgeci zihniyetin dünyanın dört bir tarafına el attığı ve ülkeleri kargaşa, savaş ortamına attığı bir döneme girdi. Bu istikrarsızlıklar ve güven duygusunun yokluğu, insanları doğal olarak daha güvenli yaşayacakları limanlara doğru sürüklüyor. Öbür taraftan, üretilen gayrisafi katma değer itibariyle, insanlık tarihinin belki şahit olduğu en verimli ve en zengin olduğu bölgede yaşıyoruz. Ancak üretilen bu katma değer ve refahın dünya geneline yayılması ve paylaşımında büyük sorunların olduğunu ve bu sorunların gittikçe arttığını görüyoruz. Şu anda dünyada yaşayan 7,5 milyar insanın yarısından fazlasının yoksulluk sınırının altında olduğunu biliyoruz. Zaman içerisinde 20-30 kişinin 3 milyar kişinin sahip olduğu gelirden daha fazla gelire sahip olduğu bir dönem yaşıyoruz. Zamanın kaydettiği en büyük refah artışı ve zenginliğin olduğu bir dönemde, suni sınırların çizildiği dünyada sınırın diğer tarafında kalanların yoksulluk içinde yaşadığı bir dünyanın sürdürülebilir olmasının mümkün olmadığını kabul etmeliyiz.” diye konuştu.


“2018 yılı içerisinde binden fazla düzensiz göçmenin yakalandı”


Şanlıurfa’da 2018 yılı içerisinde binden fazla düzensiz göçmenin yakalandığını, 2019 yılı içerisinde de yakalanan 300 civarında düzensiz göçmen olduğunu ifade eden Vali Erin, bölge illerinin de bu sorunun çözümüne ve etkilerinin azaltılmasına yönelik tedbirlerin uygulanmasına yönelik işbirliği ve koordinasyon içinde olacağını söyledi. Bölgenin, zengin beşeri sermayesi, yeraltı, yerüstü kaynaklarıyla ülkenin gelişmesine, birlik ve beraberliğin güçlenmesine katkı sunacağını dile getiren Vali Erin, toplantıya katılanlara teşekkür etti.


Toplantının açılış ve selamlama bölümünün ardından toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. (İLKHA)

Bu haber 971 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum