Şanlıurfa'da yapay damar operasyonu ile hasta sağlığına kavuştu

Şanlıurfa'da karın içi aortunda 8 santimetrelik genişleme tespit edilen 62 yaşındaki hasta, 2,5 saat süren başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Şanlıurfa'da yapay damar operasyonu ile hasta sağlığına kavuştu
09 Haziran 2022 - 11:17 - Güncelleme: 09 Haziran 2022 - 12:34
Şanlıurfa'da 62 yaşındaki hasta, karın ağrısı şikâyetiyle Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisine başvurdu. Hastanın yapılan tetkiklerinde karın içi aortunda genişleme tespit edilerek operasyon planlandı.

Hayati tehlikesi olan ve damarda yaklaşık 8 santimetrelik genişleme bulunan hasta, hemen ameliyata alındı. 2,5 saat süren başarılı operasyonla genişleyen damarının yerine yapay damar takıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Alaa Hijazi ve Op.Dr. Arif Yasin Çakmak, yoğun bakım sürecinin ardından servise alınan hastayı ziyaret etti.

Hastalık hakkında bilgi veren Op. Dr. Alaa Hijazi, "Karın içerisinde yerleşen anevrizmalar karın ağrısı veya sıklıkla bele doğru yayılan ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Abdominal aort anevrizması karın içinden geçen, iç organlara ve bacaklara kan taşıyan damarın genişlemesidir. Aort damarında 5 cm üzerinde genişleme oluşması hayati tehlike oluşturmaktadır. Bu hastalık daha çok 60 yaş üstü sigara içen ve yüksek tansiyon olan erkeklerde görülmektedir. Bizim hastamızda da Aort Anevrizması vardı. Yaklaşık 7,5- 8 cm bir anevrizma oluşmuştu. Hastamızı ameliyata alarak genişleyen damarı yapay damar ile değiştirdik. Şuan hastamızın genel durumu iyi bugün taburcu edeceğiz." dedi. (İLKHA)


Bu haber 177 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek-Djyarbakir kara yolunda kaza: 1 ölü 3 yaralı
Siverek-Djyarbakir kara yolunda kaza: 1 ölü 3 yaralı