Şanlıurfa Valiliğinden işten çıkarılan fabrika işçileriyle ilgili açıklama

Şanlıurfa Valiliği, 2'inci Organize Sanayi Bölgesinde bir ayakkabı firmasında işten çıkarılan ve 3 aylık birikmiş maaşlarını alamayan işçiler ile ilgili yaptığı açıklamada, işçilerin mağdur edilmemesi için girişimlerinin devam ettiği ifade edildi.

Şanlıurfa Valiliğinden işten çıkarılan fabrika işçileriyle ilgili açıklama
13 Ekim 2021 - 20:48 - Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 22:42

Eyyübiye ilçesi 2'nci Organize Sanayi Bölgesinde bir ayakkabı fabrikasında çalışan işçiler, 3 aydır maaşlarını alamadıklarını ve haberleri olmadan işten çıkarıldıklarını belirterek Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde eylem yapmıştı.

Şanlıurfa Valiliği konu ile ilgili açıklama yaptı.

"13 fabrikada 2 bin 500 kişi istihdam edildi"

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada, "Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımız öncülüğünde Şanlıurfa’yı ayakkabı üretim merkezi haline getirmek ve yeni istihdam alanları oluşturmak üzere hazırlanan 'Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2017 yılında destek almaya hak kazanmıştır. Bu proje ile 6. Bölge teşviklerine ek olarak ilk yatırım maliyetlerini minimum düzeye çekmek suretiyle, özel sektörün yatırım kararı almasının kolaylaştırılması ve bu sayede işsizlik sorununun çözümüne hızlı bir şekilde katkı sunulması hedeflenmiştir. Proje kapsamında 2019 yılında tamamlanan 13 adet fabrika binası, planlandığı üzere özel sektörden alınan yoğun yatırım talepleri değerlendirilerek ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmalara istihdam taahhütleri karşılığında cüzi kira bedelleri ile tahsisleri gerçekleştirilmiştir. Covid-19 ile ilgili yaşanan sıkıntılara rağmen 2019 yılı sonu ve 2020 yılında yatırımlara başlayan firmalarda istihdam edilen kişi sayısı 2 bin 500'e kadar ulaşmıştır." denildi.

Açıklamanın devamında, 2019 yılında yer tahsisi talebinde bulunan firmalardan biri olan Yılmazlar Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. bütün taahhütlerini yerine getirerek aynı yıl içinde üretime başladığı ve kısa süre içinde taahhüt ettiği istihdam rakamlarına ulaşarak yaklaşık 800 kişiye iş imkanı sağladığı belirtildi.

"Çalışanların mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunulmaktayız"

Açıklamada, söz konusu fabrikanın üretim faaliyetlerine 2021 yılı Haziran ayına kadar sorunsuz bir şekilde devam ettiği vurgulanarak, " firma sahipleri, söz konusu tarihte Rusya’daki tesislerinde çıkan bir yangın sonucu yaşadıklarını beyan ederek, ciddi finansal kayıpları telafi etmek amacıyla küçülmeye gittiklerini ve bu gerekçeyle çalışanlarını ücretli ve ücretsiz izne ayırarak bir süreliğine faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını ifade etmişlerdir. Yatırımları kolaylaştırmak amacı ile hayata geçirilen bu proje kapsamında faaliyet gösteren firmalar, serbest piyasa koşullarına göre faaliyetlerini sürdürmektedir. Firmaların OSB ve diğer kamu kurumları ile olan ilişkisi sadece kira sözleşmesinden ibarettir.  Bununla birlikte konu, Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımız tarafından da yakından takip edilmekte olup, çalışanların mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunulmaktadır." İfade edildi.

"Firma finansal sorununu çözemezse sözleşmeler fesih edilecek"

Bahsi geçen firmanın ve burada istihdam edilen çalışanların yaşamış olduğu sıkıntının hayata geçirilen projelerin mantığına ve bütünlüğüne zarar vermediği ifade edilerek, "Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi, her durumda istihdam oluşturmaya devam edebilecek nitelikte bir projedir. Nitekim söz konusu firma, yaşadığı finansal sorunu kısa süre içinde çözüp tekrar üretime geçemez ise tahsis edilen yerlere ilişkin sözleşmeler feshedilerek yer talebinde bulunup beklemede olan diğer yatırımcılara hızlıca yeni tahsisler gerçekleştirilecektir. Bu durumda ilgili firma çalışanı olan işçilerin, çalıştıkları süre boyunca edindikleri tecrübeler de göz önüne alındığında, yeni tahsis yapılacak firmalarda yetişmiş personel olarak hızlı bir şekilde istihdama dâhil olacakları değerlendirilmektedir." denildi. (İLKHA)

 
Bu haber 117 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
​Kazazedenin cebindeki yüklü para sağlık personelinin dikkati sayesinde çöpe gitmekten kurtuldu
​Kazazedenin cebindeki yüklü para sağlık personelinin dikkati...
Şanlıurfa'da trafik kazası: 1 ölü 3 yaralı
Şanlıurfa'da trafik kazası: 1 ölü 3 yaralı