Siverek'te nesli tükenen tatlı su samuru görüldü

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan tatlı su samuru görüldü, o anlar cep telefonu kamerası ile kaydedildi.

  22 Haziran 2021 - 14:47 - Güncelleme: 22 Haziran 2021 - 15:26
  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Fırat Nehri kenarında nesli tükenme tehlikesi altında bulunan tatlı su samuru görüldü.

  Mezra kırsal Mahallesi yakınlarında pikniğe giden bir vatandaş tarafından cep telefonu ile çekildiği tahmin edilen görüntülerde nehirden çıkan tatlı su samurunun kayalık alana çıktığı bir süre sonra yeniden nehre girdiği gözden kaybolduğu görüldü.

  Fırat Gezginler Kulübü Başkanı Ferit Akçalı İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Görüntüleri inceledik. Daha önce bölgedeki keşiflerimizde tatlı su samuruna rastlamıştık. Hatta nehir kenarında ölmüş su samuruna rastlayarak fotoğrafını çekmiştik. Genelde su samurları bakir alanlarda görülüyor. Su samurları etçil hayvanlar olup alabalığı çok severler. Bölgede alabalık tesisi olduğu için o bölgede su samurları çokça görülüyor." dedi.
  Su samuru; sansargiller familyasından, nehir ve göl kıyılarında yaşayan etçil bir memeli bir hayvandır. Su kenarlarında kazdığı çukurlarda yaşar. Yuvası karada olmakla beraber girişi su altındandır. Yuvasının içini kuru yaprak ve yosunlarla döşer. Ayrıca havalandırma deliği de bırakır. Su samuru, nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan dolayı avlanması yasaktır. (İLKHA)

   
  Bu haber 431 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUMLAR

  YORUMLAR

  • 0 Yorum