Sokağa çıkma yasağında muaf tutulacak iş yerleri ve vatandaşlar

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağında açık tutulacak işyerleri ve istisna kapsamında tutulan vatandaşları açıklandı.

Sokağa çıkma yasağında muaf tutulacak iş yerleri ve vatandaşlar
10 Nisan 2020 - 22:01

Yapılan açıklamada, “Coronavirus salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirildi.” denildi.


Açıklamanın devamında,  “04.2020 tarihi saat 24.00'den 12.04.2020 tarihi saat 24.00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır.” ifadesine yer verildi.


Açık olacak iş yerleri, işletme ve kurumlar


Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri, tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.). Her bir 50 bin nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler. (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri. Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.


İstisna kapsamında olan vatandaşlar


Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları. TBMM çalışanları. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar. Acil çağrı merkezler çalışanları. Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar. Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar. Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar. Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları. PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları. Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan. Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar. Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar. Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar.” bilgisine yer verildi. (İLKHA)


Bu haber 2002 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi