"Son çağrı Kur'an ve son kaptan Hz. Muhammed'dir"

ŞANLIURFA- Siverek’te düzenlenen Mevlid-i Nebi programında konuşan Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Öztürk, “Son çağrı Kur’an ve son kaptan Hz. Muhammed (SAV) efendimizin gemisine binmezsek iflah olamayız, kurtuluş bu gemidedir” dedi

"Son çağrı Kur'an ve son kaptan Hz. Muhammed'dir"
26 Kasım 2018 - 10:19

 


Siverek Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından, Hz. Peygamber(sav)’i Anlama ve Sünnetini Yaşama Etkinlikleri kapsamında, “Çağımıza Hz. Muhammed (sav) Örnekliğini Taşımak” temalı, Mevlid-i Nebi programı düzenlendi.


Siverek Kültür Merkezinde düzenlenen ve halkın yoğun ilgi gösterdiği programa Siverek Belediye Başkan Vekili Hamdi Hatipoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Öztürk, Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Karadağlı, STK Temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.


Program öncesinde salona giren misafirlere lokum ikram edilerek program ile ilgili bilgilendirici el kitapçıkları dağıtıldı.


Program Mithat Demirbaş tarafından okunan Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı. Günün anlam ve önemine binaen programa katılan Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Öztürk, Kur’an-ı Kerim’in insanlık için son çağrı olduğuna değinerek örnek hayatından tablolar sundu.


Hz. Muhammed’in insanlık için önemine değinen Öztürk, “Hazreti Muhammed (SAV) bu insanlığı selamete götürmek için gönderilen son kaptandır. Son çağrı Kur’an ve son kaptan Hz. Muhammed’in (sav), gemisine binmezsek iflah olamayız, kurtuluş bu gemidedir. Hazreti Nuh oğluna ne demişti, ‘gel oğlum tufan olacak gemiye bin’ dediğinde, ‘hayır baba, ben kendi başımın çaresine bakarım, şu dağın tepesine çıkar, kurtulurum’ dedi ama bir dalga geldi, onu götürdü. Bizim de onun, bunun fikirleri peşinde koşmamıza gerek yoktur. Bir rehberimiz var, Hz. Muhammed’in (sav) izinden gideceğiz. O’nun izinden gitmediğimiz zaman pusulalar bozuk, dümenler kırık olur, gemimiz bir taşa çarpar ve hep beraber felakete gideriz. Aman ha aman! Hazreti Muhammed’den (sav) gözümüzü, gönlümüzü ayırmayalım.” dedi.


Yaklaşık yarım saat süren konferansın ardından Belediye Başkan Vekili Hamdi Hatipoğlu, Öztürk’e katılımı nedeniyle plaket verdi.


Konuşmaların ardından Grup Tillo sahne aldı. Grup Tillo’nun ilahilerine eşlik eden misafirler keyifli dakikalar yaşadı.


Yaklaşık 2 saat süren programın sonunda katılımcılara program sonunda karanfil ve gül suyu ikram edildi.


(Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

Bu haber 2134 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi