• Reklam

ŞUÇGAD'dan basın özgürlüğü çağrısı

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (SUÇGAD) Başkanı Tahir Gülebak, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada basın özgürlüğünü sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını istedi.

ŞUÇGAD'dan basın özgürlüğü çağrısı
03 Mayıs 2021 - 10:18
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (SUÇGAD) Başkanı Tahir Gülebak, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü münasebetiyle  yazılı bir mesaj yayımladı. 

İfade ve basın özgürlüğünün önemine değinen Gülebak, "Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir. Darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu’nda ve Terörle Mücadele Yasası’nda yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler ülkemizde basın özgürlüğünün önündeki en büyük engeldir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından bugüne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de basın özgürlüğünün sağlanması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini belirten Gülebak, "Türkiye’de insanımıza herhangi bir baskı ve müdahaleye maruz kalmadan, kendini meşru bir şekilde ifade edebilme hakkının evrensel ölçülerde tanınması ve sorunsuz bir şekilde uygulanması, toplumsal barış, hoşgörü, uzlaşı, ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için düzenleme yapılmasıdır. Bu konuda her türlü katkıda bulunmaya hazırız. Meslektaşlarımızın yazdıkları yazılar ve haberler nedeniyle tutuklanmadığı, cezaevlerine atılmadığı, gerçek anlamda basın özgürlüğünün sağlandığı günlerde nice 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü bayram havasında kutlamayı temenni ediyoruz." şeklinde ifade etti

Emniyet Genel Müdürlüğünün ses ve görüntü kaydı alınmasını yasaklayan genelgesine vurgu yapan Gülebak, "Halkın bilgi edinme ve basın özgürlüğü adına görev yapan meslektaşlarımızı bu genelgenin kapsamında tutulamayacağını ve görev yapmalarının engellenemeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." dedi. (İLKHA)

 
Bu haber 120 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum