Suriyeli muhacirlerden kan bağışı kampanyasına destek

Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli muhacirler, Kızılay'ın kan çağrısına icabet ederek Dergâh Balıklıgöl platosunda kurulu olan kan bağış merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Suriyeli muhacirlerden kan bağışı kampanyasına destek
29 Nisan 2023 - 09:56
Kızılay’ın kan stokunun asgari seviyenin altına düştüğünü duyurması üzerine Şanlıurfa İHH vatandaşlara kan bağışı yapma çağrısında bulundu.

Çağrıya olumlu cevap, Şanlıurfa İHH’nın Suriyeli gönüllülerinden geldi. Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli muhacirler, Dergâh Balıklıgöl platosunda kurulu olan kan bağış merkezi önünde kan bağışında bulunmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Konu ile ilgili basına açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İHH Başkanı Makina Mühendisi Behçet Atila, "Bu yıl yaşadığımız afetler, büyük musibetler nedeniyle Kızılay’ın kan stoklarında ciddi manada bir düşüş olduğunu hem basından hem de kamuoyundan takip ediyorduk. Sonunda geçen hafta Kızılay yetkilileri Derneğimizi ziyaret edip bu konuda destek istediler. Biz de üyelerimize, gönüllülerimize ve tüm halkımıza kan bağışı yapma çağrısında bulunduk ve gördüğünüz şu sırada bekleyen gençlerin yüzde doksanı Suriyeli gönüllülerimizdir. Bu çağrımıza Suriyeli gönüllülerimizin rağbeti bizi ziyadesiyle sevindirdi. Kan bağışında bulunan Suriyeli gönüllülerimize ve destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz. Kan bağışının hayat kurtardığı bilinciyle üyelerimiz ve gönüllülerimiz başta olmak tüm halkımızın bir başkası için, yaşama yeniden tutunma mutluluğunun önemli dayanışması olan kan bağışını yapmaya davet ediyoruz. Yaşanan afetlerden dolayı çevre illerin kan ihtiyacı da kısmen Urfa’dan karşılanıyormuş, bu nedenle kana ihtiyacı olan çok sayıda vatandaşımızın, insanımızın olduğunu unutmayalım, ayrıca kan vermenin insan sağlığı açısından da çok faydası var. Kriterlere uyan herkesi kan bağışlamaya davet ediyoruz." dedi.

Kan bağışı ile ilgili açıklama yapan Kızılay Kan Merkezi doktoru Buket Arvas Singa, "İHH’nın ve İHH gönüllüsü Suriyeli kardeşlerimizin kan bağışı konusundaki bu yoğun ilgileri ve destekleri bizi mutlu etti dedi. Çağrıyı yapan Şanlıurfa İHH yetkililerine ve kan bağışında bulunan tüm bağışçılara teşekkür ederiz.” dedi.

Suriyeli Muheymen el Ali, İHH’ın çağrısı üzerine, İHH çağrı yaptıysa mutlaka ciddi ihtiyaç vardır diye düşünüp gelip kan bağışında bulunduğunu ifade etti. Suriyeli kanaat önderi İsa Bunni, gün kardeşlik günüdür, afetzede kardeşlerimizin kan ihtiyacının olduğunu duyar duymaz kan bağışı yapmak için buraya geldim dedi.

 
Bu haber 399 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'de meclis üyeliği için başvurular sürüyor
AK Parti'de meclis üyeliği için başvurular sürüyor
İl Maarif Müfettişi Eğitimci Yazar Güney Utkun kimdir?
İl Maarif Müfettişi Eğitimci Yazar Güney Utkun kimdir?