Tütün üreticilerinin kapattığı Adıyaman-Şanlıurfa yolu trafiğe açıldı

Tütün belgesi bulunmadan tütün ticareti yapmasının önünün 1 Temmuz 2021 itibariyle yasaklanmasının ardından tütün üreticileri bir araya gelerek Adıyaman'a giriş ve çıkışları kapatmıştı.

04 Temmuz 2021 - 20:59 - Güncelleme: 04 Temmuz 2021 - 21:16
Adıyaman-Şanlıurfa-Gaziantep yolunu araç trafiğine kapatan tütün üreticileri, karayolunda park ettikleri traktörleri çekerek yolu trafiğe açtı.

Tütünün belge olmadan ticaretini yapanlara 3 ile 6 yıla varan hapis cezası verilmesini öngören 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele  Kanunu'nda yapılan düzenlemeye karşı çıkan Adıyamanlı tütün üreticileri, eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

Seslerinin duyurulmasını isteyen tütün üreticilerinin yolu açmasının ardında saatlerdir yollarda bekleyen binlerce araç kontrollü bir şekilde hareket etmeye başladı.

Yer yer gerginliklerin yaşandığı protesto gösterilerinde Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar vatandaşların sakin olması ve itidalli davranmaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Adıyaman il Emniyet Müdürü, il jandarma komutanı ve belediye başkanı yolu kapatan tütün üreticisiyle sık sık konuşarak sakin olmalarını istedi.

Kararın iptal edilmesini isteyen çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmanın yasak olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, tütünlerini rahatlıkla satmak istediklerini belirtti. (İLKHA)

Bu haber 158 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı