Urfa'nın düşman işgalinden kurtuluşu kutlanıyor

​Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kentte düzenlenen çeşitli etkinlikler kutlanıyor

Urfa'nın düşman işgalinden kurtuluşu kutlanıyor
12 Nisan 2019 - 07:42 - Güncelleme: 12 Nisan 2019 - 07:42

Şanlıurfa, Düşman İşgalinden Kurtuluşunu Kutluyor


Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99’uncu yıl dönümü etkinlikleri, kortej yürüyüşü ile başladı. Dev bayrakların açıldığı ve vatandaşların da büyük ilgi gösteridiği yürüyüş, Ulu Camii önünden Haleplibahçe’ye kadar devam etti.


Korteje, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, belediye başkanları, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, siil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Mehter takımının da eşlik ettiği kortej yürüyüşü, Haleplibahçe’de sona ererken, etkinlikler burada halkoyunları gösterileri ve yapılan konuşmaların ardından sona erdi.


Vali Erin: 11 Nisan Destanımız Mübarek Olsun


Törende bir konuşma yaparak vatandaşları selamlayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “11 Nisan destanımız mübarek olsun” dedi.


Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümün kutlandığını ifade eden Vali Erin, “Tarihi geçmişimizi her vesile ile dile getirdiğimiz gibi iyi bilmemiz, iyi anlatmamız, bu şuuru gençlerimize, çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Tarihinden ders almayan, atasından, dedesinden, geçmişinden bihaber olan milletlerin tarihi tekrar yaşamak durumunda kalacaklarını ifade ediyoruz. 99 yıl önce Osmanlı bakiyesi olan Anadolu topraklarını da bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin Anadolu sınırlarını paramparça etmek, temsil ettiğimiz medeniyeti bir daha ayağa kalkmamak üzere boğmak için sınırlarımıza kadar dayanmışlardı. Mecburiyetten imzalanan Mondros mütarekesine rağmen, esir olmaktansa ölmeyi tercih edeceğini çok iyi biliyorduk. Üretilen bahanelerle kutsal vatan topraklarımızın her bir parçasına leş kargaları gibi müdahale etmeye, işgal etmeye başlamışlardı. Şanlıurfa’nın kaderine de, Urfalılardan tokat yiyecek Fransızlar düşmüştü. Şanlıurfalı kahraman kardeşlerimiz, dedelerimiz elbette rahat durmuyor, bu zalimlere hadlerini bildirmek üzere hazırlık içerisindeydi. 12’ler olarak hatıralarını yâdettiğimiz o büyüklerimiz sayesinde Urfa halkı örgütlendi ve işgalin üzerinden bir yıl geçmeden Fransızlara Urfa’yı dar etti ve bu kutsal topraklardan defetti” dedi.


Şanlıurfa ruhunun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde tüm Anadolu’nun işgalcilerden kurtulmasına yönelik mücadeleye de ilham verdiğini hatırlatan Vali Erin, “Urfa’nın kurtuluş mücadelesi, Anadolu’nun dört bir tarafında İngilizlere, Fransızlara, işgalci kuvvetlere ve Yunanlılara vurulacak olan tokatın da habercisiydi. Bu yüzden Urfa’nın kurtuluşu ve direnişi önemlidir” diyerek, Urfalıların kurtuluş gününü kutladı.


Beyazgül: Tarihi İyi Bilmemiz, Araştırmamız Lazım


Hamarat Eller Çarşısındaki etkinlik ise halayların çekilmesi ile devam etti. Burada tüm hemşehrilerini selamlayarak bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Bugün Urfa'nın Kurtuluşu'nun 99. yılını idrak etmekteyiz. O günlere döndüğümüzde şöyle bir manzara görmekteyiz. Buradan binlerce kilometre uzaklardaki işgal kuvvetleri Şanlıurfa'yı teslim almaya gelmişlerdi. Birçok konuyu sorgulamak gerekir. Bu işgal kuvvetlerinin Şanlıurfa'da ne işi vardı. Ve o işgal kuvvetleri döndükten sonra bu amaçlarından ve emellerinden vazgeçmişler midir. Tarihi iyi sorgulamamız gerekiyor. Bugünkü gençlerin tarihe bakıp o günü iyi anlamaları gerekir ki tarih tekerrürden ibarettir. Bu tarihin tekerrür etmemesi için de o günü çok iyi bilmemiz lazım. O günkü şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. O günkü kahramanlarımız önünde saygıyla eğiliyoruz. O gün başlayan bu kahramanlık mücadelesi bugün son verilmiş midir, hayır, devam etmektedir. Düşman emelinden vazgeçmiş midir, hayır. Şekil değiştirerek, kılık değiştirerek bu vatan üzerindeki emellerini devam etmek istemektedir. Nasıl şekil değiştirdiğine baktığımız zaman Türkiye'de yaşanan birçok hadise o günü anımsatmakta. 6-7 Ekim olaylarına baktığımızda farklı bir manzara. 15 Temmuz kendi içimizdeki bir takım iş birlikçilerle bu milleti, bu halkı vurma tasarımıdır. Tarihi iyi bilmemiz, araştırmamız lazım. Bugün bir kortejde birlikte olduk. Devletimizle milletimizle bir arada yürüdük. Tüm halkımızın gönlü bizimle birlikteydi. Bu biz, el ele vermişiz, gönül gönüle vermişiz, bu toprakları işgal altına sokmayacağız. Bunu gösteriyor. Ortadoğu coğrafyasında oynanan oyunları hepimizi birlikte seyrediyoruz. Zaman zaman Cumhurbaşkanımızın "Ben bu ülke üzerinde ameliyat yaptırmam" dediği sözünü iyice idrak etmemiz lazım ve yine burada konu olan beka meselesini seçimle geride bırakmamamız ve yüreğimizin bir köşesine yazmamız lazım. Biz biriz, beraberiz, bu yollarda beraber yürüyeceğimizi ve bu cennet vatanı düşman işgali altına koymama iradesini her zaman göstereceğiz. Bayrağımızı her zaman göklerde dalgalandıracağız” dedi.


Kurtuluş Sergisi Açıldı


Urfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 99. yıldönümü etkinlikleri Kurtuluş kahramanlarının yer aldığı fotoğraf sergisi ile devam etti. Sergiye ev sahipliği yapan Başkan Beyazgül, “Bugün eğer bu topraklar üzerinde yaşıyorsak bunu ecdada borçluyuz” dedi. Serginin açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, sergide 2016 yılında TBMM tarafından Şanlıurfa’ya verilen Kurtuluş Madalyası da yer aldı.


Serginin açılışına katılan Şanılurfa Valisi Abdullah Erin, Bu sergide emeği geçen Müslüm Akalın hocamıza teşekkür ediyorum. 99 Yıl önce yaşanan olaylardaki dedelerimizin ecdadımızı bu gün bu sergide görmek mümkün. Urfa’nın kurtuluşunun 99 yıl dönümü tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de “Kurtuluş savaşında kahramanlık gösteren ve bizzat öncülük yapan ecdadımızın fotoğraflandırıldığı sergiyi gezdik, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Tüm Şanlıurfalı hemşehrilerimizi buraya davet ediyoruz. Ailelerimizden temennimiz, çocukları ile bu güzel sergiye gelerek kahramanlık yapan ecdadımızı burada görsünler. Bu sergide emeği geçen Müslüm Akalın beye teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.


Haber Merkezi

Bu haber 2948 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum