Uzman doktordan uyarı: Şanlıurfa'da sıcak havaya dikkat

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ömer Faruk Çiçek, sıcak yaz günlerinin kalp krizini tetiklediği uyarısında bulundu.

Uzman doktordan uyarı: Şanlıurfa'da sıcak havaya dikkat
24 Haziran 2022 - 10:14 - Güncelleme: 24 Haziran 2022 - 13:16
Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ömer Faruk Çiçek, kronik kalp ve tansiyon hastalarının sıcak havada dikkatli davranması gerektiğini ifade etti.

Doktor Çiçek, yaz aylarında vücudun ısı dengesinin bozulmasıyla kalbin iş yükünün arttığını ve özellikle kalp hastalarının bu dönemlerde ciddi problem yaşayabileceğini belirtti.

Çiçek, bu nedenle güneşin dik vurduğu saatlerde dışarıya çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu.

"Aşırı sıcaklar aşırı bir şekilde sıvı kaybına neden olabilir"

Şanlıurfa'daki yaz sıcaklıklarına dikkat çeken Çiçek, "Bilindiği üzere Şanlıurfa Türkiye'nin en sıcak illerinden biri. Bu açıdan kalp ve tansiyon hastalığı olan hastalarımızın çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aşırı sıcaklar aşırı bir şekilde sıvı kaybına neden olabilmektedir. Başta kalp olmak üzere vücutta çeşitli değişikliklere neden olabilmektedir. Özellikle aşırı sıvı kaybı vücudun kan akım dengesini bozarak kalpte pıhtılaşmalara neden olabilmekte, buda kalp krizini tetiklemektedir. Tansiyon hastalarımız da kendini bu sıcaklardan korumalı çok dikkat etmelidir. Yüksek sıcaklıklar tansiyonda iki şekil etki edilebilir. Tansiyonu çok aşırı şekilde yükseltebilir, ya da çok ciddi sıvı kaybına neden olarak tansiyonu düşürebilir. İkisinde de hayati öneme haiz olacak durumlara neden olabilir. Yüksek sıcaklık insan vücudunda stres oluşturmakta, bu da tansiyon hastasında ani tansiyon yüksekliklerine neden olarak beyin kanamasına neden olabilir. Yâda çok ciddi sıvı kayıplarında kullandığımız tansiyon ilaçlarında etkileşerek ani tansiyon düşüklüklerine bağlı bayılmalar, bayılma gerçekleştiğinde ise kafa travması dediğimiz beyin sarsıntıları olabilir. Bu açıdan bu durumlara dikkat etmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.


"Güneş çarpmasında kişide bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş olabilir"

Yaşlı ve böbrek hastalarının dikkatli olması gerektiğini belirten Çiçek, "Dikkat etmesi gereken diğer hasta gurubu ise yaşlı hastalarımız ve böbrek yetersizliği olan hastalarımızdır. Ani sıvı kayıplarına normal bir insana göre daha fazla reaksiyon verebilir. Akut böbrek yetmezliği dediğimiz böbrek yetersizliği oluşabilir, yani diyalize kadar gidebilecek durumlar oluşabilir. En korktuğumuz olay güneş çarpmasıdır. Güneş çarpmasında kişide bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş olabilir. Bu gibi durumlar olduğu zaman en yakın sağlık kuruluşuna vatandaşımızın başvurması gerekir." diye konuştu."Günde en az 2,5 - 3 litreye kadar sıvı tüketilmeli"

Sıcak havalarda nasıl davranılması ile ilgili uyarılarda bulunan Çiçek, "Güneş ışınlarının dik açılarla geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında çok acil işimiz yoksa dışarı çıkılmamalı. Açık renkli bol kıyafetlerin tercih edilmesi yine terlemeyi arttırıcı sentetik ürünlerden ziyade pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi, yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan kaçınılması, gazlı içeceklerden kaçınılıp daha çok su ağırlıklı sıvı tüketmeliyiz. Günde en az 2,5-3 litreye kadar sıvı tüketilmeli, şayet güneş ışınlarına maruziyeti fazlaysa çok sıcakta kalınıyorsa da tüketilen sıvı miktarı arttırılabilir." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu haber 546 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum