Cuma hutbesi: Merhametli ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz

Diyanet İşler Başkanlığı tarafından bu hafta hazırlanan cuma hutbesinde dürüstlük ve ticarette merhametli davranmanın önemi anlatıldı.

Cuma hutbesi: Merhametli ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz
15 Eylül 2023 - 13:24 - Güncelleme: 15 Eylül 2023 - 13:55
Ticaret hayatında dürüst olmanın büyük bir fazilet olduğu belirtilen, "Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret dışında, mallarınızı aranızda haksız ve haram yollarla yemeyin ve kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir." Nisa Suresi 29. Ayet ile başlanan hutbede,  "Huzurlu ve hakkaniyetli bir hayatın yol haritasını çizen yüce dinimiz İslam, iş ve ticaret hayatımızda temel ilke ve esaslar belirlemiştir. İslam, her işimizde olduğu gibi ticarette de helal haram duyarlılığıyla hareket etmeyi, doğruluğu, dürüstlüğü ve merhameti şiar edinmeyi emretmiştir. Hırs ve tamahı, yalan ve hileyi, aldatma ve haksızlığı, gayrimeşru ve gayriahlaki her türlü muameleyi ise yasaklamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Mümin, ticarette sadece dünya kazancını değil, ahiret hesabını da gözetmesi gerektiği ifade edilen hutbede, "Haksız kazançtan, karaborsacılıktan, fırsatçılıktan, kul ve kamu hakkını ihlal etmekten uzak durur. Mümin bilir ki, inancımız ve geleneğimizde kazanç elde etmek için her yol mübah değildir. Daha çok kazanma hırsıyla insan onuru çiğnenemez. İnsanların zor durumda olmaları istismar edilemez. Bilgisizliği suistimal edilerek kişi zarara uğratılamaz, aldatılamaz." denildi.

Merhametli bir ev sahibinin kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaması gerektiği vurgulanan hutbede, "Mümin, servet ve malın esiri olamaz. Rızkına kimsenin hakkını bulaştıramaz. Kendisinin ve ailesinin boğazından haram lokma geçiremez. Mümin, daha fazla kazanç elde etmek için temel ihtiyaç maddelerini stoklayamaz. Arz talep dengesini bozarak bir malı değerinden fazlaya satamaz. İnsanların zorunlu ihtiyacı olan ev ve işyerini boş bırakıp fiyatları yükseltemez. Merhametli bir ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz. İnsaflı bir kiracı da kasıtlı olarak ev sahibini mağdur edemez. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in hadis-i şerifine göre 'Kimseye kasten zarar verilemez; zarara, zararla karşılık da verilemez.' İslam’a göre bir kişinin canına, malına ve haysiyetine zarar vermek haramdır ve büyük günahlardandır. " denildi.

GAPGündemi.com

 
Bu haber 93 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum