Gaziantep'te çocuklar için kalp ameliyatı yapılmaya başlandı

​Gaziantep’te Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan çocuk kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde ilk kez yapılan ameliyatlarda başarılı sonuç alındı.

Gaziantep'te çocuklar için kalp ameliyatı yapılmaya başlandı
29 Eylül 2021 - 17:24
Türkiye’de yapılan istatistiklerde bebek ölümlerinin en fazla yaşandığı illerden biri olarak belirlenen Gaziantep’te İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çocuk kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesi kuruldu.

Çocuk hastalara hizmet vermeyen başlayan ünitede son 3 günde 3 başarılı ameliyat yapıldı. Bölge ve Suriye’den gelen çocuk hastalara da hizmet verecek ünitede, çocuk ölümleri ve il dışına sevklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Son 3 günde biri 6 aylık olmak üzere 3 bebeği başarılı bir şekilde ameliyat eden ekibe İstanbul Doktor Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Profesör Doktor Numan Ali Aydemir destek verdi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doktor Ümit Mutlu Tiryaki, gazetecilere yaptığı açıklamada Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde açılan ve ilk ameliyatların yapıldığı çocuk kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesi ile ilgili bilgi verdi.

"Çevredeki diğer illere ve Suriye’ye de hizmet verebilecek durumdayız"

Çocuk kalp ameliyatlarının artık kentte artık gerçekleşeceğini belirten Tiryaki, hastanenin, kent dışında çevre iller ve Suriye’ye de hizmet edeceğini söyledi.

Tiryaki, salgın sürecinin başında kentteki görevine başlamasına rağmen hastanelerde yeni çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Yeni şeyler üretme, kazandırma ve sağlık alanında daha ileriye götürmek adına bir takım çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımızdan bir tanesinde meyvesini bugün alıyoruz. Gaziantep’imizdeki Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bugün ilimizde ilk defa kalp damar cerrahisi alanında bir çalışma yürütüldü. İstanbul Doktor Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Numan hocamızın katkılarıyla pediatrik kalp damar cerrahisi alanında ameliyatlar gerçekleştirildi. Bu artık ilimizde devam edecek bir süreç, hocamız bize eşlik etmek için geldi. Daha sonrada bir takım ameliyatlara da eşlik edecekler. İlimizde bundan sonra pediatrik kardiyolojik alanında ameliyatlar gerçekleştirebilecek düzeye geldik. Sadece Gaziantep için değil, çevredeki diğer illere ve Suriye’ye de hizmet verebilecek durumdayız." dedi.

"İlimiz maalesef anne-bebek ölümlerinde biraz sıkıntılı bir il"

Gaziantep’in anne ve bebek ölümlerinde biraz sıkıntılı bir il olduğunu belirten Tiryaki, "Hastalarımızı maalesef farklı illere sevk ediyorduk. Bugün itibariyle inşallah bunların büyük bir bölümünü ilimizde çözebilecek duruma geleceğiz. İlimiz maalesef anne-bebek ölümlerinde biraz sıkıntılı bir il. Bebek ölümlerinin başında da prematüreden sonra bu tip kalp hastalıkları geliyordu. Şimdi artık bunları ilimizde gerçekleştirebilecek olmamız bizim için büyük bir avantaj haline gelmiş olacak." ifadelerini kullandı.

Ameliyat ekibinde bulunan Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Arif Çetin de ameliyatları gerçekleşen çocuklar hakkında bilgiler vererek operasyonların başarılı geçtiğini kaydetti.

Profesör Doktor Numan Ali Aydemir, ihtiyaç duyulduğunda 1,5 saatlik mesafede olduklarını kaydetti.

Aydemir, "Bu bir süreç ama başlanmış olması zaten en önemli adımdı. Bu aşamaya kadar gelmiş olması sayın İl Sağlık Müdürümüzün, Başhekimimizin iradeleri ve destekleri ile gerçekleşen bir olay. Burada bir başlangıç yaptık, devamının geleceğini düşünüyorum çünkü burası doğum oranı oldukça yüksek olan bir ilimiz. Ayrıca göç oranının da fazla olduğu bir ilimiz. Kısa bir koordinasyonla beraber burası çok yakın bir gelecekte dışarıya hasta sevkini ihtiyaç duymayan, kendi kendine yeten bir merkez olacak. Biz de elimizden geldiğince ve gerektiği kadar burayı desteklemeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bölgenin en büyük yeni doğan yoğun bakımına sahip devlet hastanesi olduklarını belirten Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Fatma Coşkun ise burada doğan çocukların yarım kalan tedavilerini tamamlamanın birinci hedefleri olduklarını ifade ederek il dışına sevklere engel olacaklarını söyledi. (İLKHA)

 
Bu haber 667 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi